Lunca (Teleorman): populație și statistici
Lunca are o populație de 3.280 (2026), pe o suprafață de 29,6 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km². Se află pe locul 1.407 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.280
- 29,6 km²
- 111 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Lunca ocupă locul 20 (număr de localități: 97).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 379,0 ‰ în Lunca, față de o medie de 525,2 ‰ în județul Teleorman și 470,2 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 35 ‰ în Lunca, față de o medie de 163 ‰ în județul Teleorman și 252 ‰ la nivel național.
Lunca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Lunca în cifre
Unde se află Lunca?
Populația din Lunca în timp
Populația localității Lunca a fost de 3.476 în 2016 și de 3.280 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.373 |
| 2022 | 3.370 |
| 2023 | 3.355 |
| 2024 | 3.301 |
| 2025 | 3.299 |
| 2026 | 3.280 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.140.
- Cea mai apropiată localitate este Saelele, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turnu Măgurele (populație: 24.867), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.173 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.347 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,15 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 1.060 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.243 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.977 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 379,0 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.852 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,8 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.758 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,5 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,52 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.130 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 35 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,8% | 4,8% | 2,3% | pe locul 451 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,4 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.315 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Lunca | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Lunca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 23,6%
- Construcții19 · 11,8%
- Transport și depozitare19 · 11,8%
- Industria prelucrătoare16 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare8 · 5,0%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 16,1%
- Lucrări speciale de construcții19 · 11,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 9,3%
- Construcții de clădiri12 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora9 · 5,6%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații8 · 5,0%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca?
Populația localității Lunca este de 3.280 (2026), pe locul 1.407 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca?
Lunca are o suprafață de 29,6 km², cu o densitate a populației de 111 loc./km².
Populația din Lunca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca a trecut de la 3.476 la 3.280, adică o variație de −5,6%.
Unde se află Lunca?
Lunca se află în județul Teleorman. Latitudine 43,874, longitudine 24,788.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 379,0 ‰ (2025), pe locul 2.852 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 35 ‰ (2024), pe locul 2.784 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca?
Cele mai apropiate de Lunca sunt: Saelele (5,2 km), Uda-Clocociov (5,5 km), Segarcea-Vale (6,0 km), Slobozia Mândra (8,0 km), Călmățuiu (9,3 km).