Mârzănești: populație și statistici
Mârzănești are o populație de 3.132 (2026), pe o suprafață de 87,0 km², cu o densitate a populației de 36,0 loc./km². Se află pe locul 1.495 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.132
- 87,0 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Mârzănești ocupă locul 21 (număr de localități: 97).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 53 ‰ în Mârzănești, față de o medie de 118 ‰ în județul Teleorman și 163 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 19,8 ‰ în Mârzănești, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Teleorman și 11,1 ‰ la nivel național.
Mârzănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 58).
Mârzănești în cifre
Unde se află Mârzănești?
Populația din Mârzănești în timp
Populația localității Mârzănești a fost de 3.710 în 2016 și de 3.132 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.435 |
| 2022 | 3.346 |
| 2023 | 3.263 |
| 2024 | 3.203 |
| 2025 | 3.184 |
| 2026 | 3.132 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.188.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Răsmirești, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Alexandria (populație: 44.451), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mârzănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 884 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,0 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 555 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,8 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 331 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,70 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 1.588 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,87 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 602 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.872 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.085 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 597,7 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 625 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,6 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.014 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,8 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,60 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.047 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,4% | 4,8% | 2,3% | pe locul 1.101 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 48,9 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 428 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mârzănești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 53 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.916 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mârzănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor75 · 31,5%
- Transport și depozitare28 · 11,8%
- Industria prelucrătoare22 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante22 · 9,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,3%
- Construcții13 · 5,5%
- Alte activități de servicii13 · 5,5%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 24,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 14,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 9,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 6,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 6,3%
- Lucrări speciale de construcții13 · 5,5%
- Alte activități de servicii personale8 · 3,4%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 2,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 2,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mârzănești?
Populația localității Mârzănești este de 3.132 (2026), pe locul 1.495 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mârzănești?
Mârzănești are o suprafață de 87,0 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Mârzănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mârzănești a trecut de la 3.710 la 3.132, adică o variație de −15,6%.
Unde se află Mârzănești?
Mârzănești se află în județul Teleorman. Latitudine 43,936, longitudine 25,512.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mârzănești?
În Mârzănești, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 53 ‰ (2025), pe locul 2.916 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mârzănești?
În Mârzănești, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 19,8 ‰ (2025), pe locul 331 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Mârzănești?
Cele mai apropiate de Mârzănești sunt: Răsmirești (6,4 km), Ștorobăneasa (6,6 km), Vitănești (9,0 km), Cervenia (12 km), Brânceni (15 km).