Tătărăștii de Jos: populație și statistici
Tătărăștii de Jos are o populație de 2.810 (2026), pe o suprafață de 97,7 km², cu o densitate a populației de 28,8 loc./km². Se află pe locul 1.717 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.810
- 97,7 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Tătărăștii de Jos ocupă locul 26 (număr de localități: 97).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 742,3 ‰ în Tătărăștii de Jos, față de o medie de 525,2 ‰ în județul Teleorman și 470,2 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 19,2 ‰ în Tătărăștii de Jos, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Teleorman și 11,1 ‰ la nivel național.
Tătărăștii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Tătărăștii de Jos în cifre
Unde se află Tătărăștii de Jos?
Populația din Tătărăștii de Jos în timp
Populația localității Tătărăștii de Jos a fost de 3.463 în 2016 și de 2.810 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.113 |
| 2022 | 3.017 |
| 2023 | 2.969 |
| 2024 | 2.892 |
| 2025 | 2.832 |
| 2026 | 2.810 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.685.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Tătărăștii de Sus, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Roata de Jos (populație: 7.601), la 27 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tătărăștii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,1 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 637 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.246 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 386 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,56 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 2.329 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,07 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.567 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.086 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 875 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 742,3 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 185 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,3 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.059 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,36 ‰ | 0,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.705 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,2 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.217 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,49 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.260 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 68 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,2% | 4,8% | 2,3% | pe locul 506 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,7 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.081 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,35 km | 2,60 km | 4,05 km | pe locul 1.245 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.992 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.479 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tătărăștii de Jos | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tătărăștii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 25,8%
- Transport și depozitare22 · 11,8%
- Construcții18 · 9,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 9,1%
- Industria prelucrătoare15 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante15 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 6,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 21,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții18 · 9,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 9,1%
- Construcții de clădiri14 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 7,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil7 · 3,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tătărăștii de Jos?
Populația localității Tătărăștii de Jos este de 2.810 (2026), pe locul 1.717 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tătărăștii de Jos?
Tătărăștii de Jos are o suprafață de 97,7 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Tătărăștii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tătărăștii de Jos a trecut de la 3.463 la 2.810, adică o variație de −18,9%.
Unde se află Tătărăștii de Jos?
Tătărăștii de Jos se află în județul Teleorman. Latitudine 44,365, longitudine 25,185.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tătărăștii de Jos?
În Tătărăștii de Jos, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 742,3 ‰ (2025), pe locul 185 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tătărăștii de Jos?
În Tătărăștii de Jos, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 19,2 ‰ (2025), pe locul 386 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Tătărăștii de Jos?
Cele mai apropiate de Tătărăștii de Jos sunt: Tătărăștii de Sus (6,1 km), Scurtu Mare (7,2 km), Ciolănești (9,7 km), Ștefan cel Mare (10 km), Popești (12 km).