Călmățuiu de Sus: populație și statistici
Călmățuiu de Sus are o populație de 1.800 (2026), pe o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 28,8 loc./km². Se află pe locul 2.515 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.800
- 62,5 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Călmățuiu de Sus ocupă locul 65 (număr de localități: 97).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 35,6 m² în Călmățuiu de Sus, față de o medie de 51,1 m² în județul Teleorman și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,3% în Călmățuiu de Sus, față de o medie de 4,8% în județul Teleorman și 2,0% la nivel național.
Călmățuiu de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Călmățuiu de Sus în cifre
Unde se află Călmățuiu de Sus?
Populația din Călmățuiu de Sus în timp
Populația localității Călmățuiu de Sus a fost de 2.184 în 2016 și de 1.800 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.961 |
| 2022 | 1.902 |
| 2023 | 1.845 |
| 2024 | 1.833 |
| 2025 | 1.824 |
| 2026 | 1.800 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.746.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Crângeni, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Roșiori de Vede (populație: 27.158), la 8,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Călmățuiu de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.428 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 311 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,28 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 178 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,11 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.537 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.157 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 2.152 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 642,8 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 438 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,6 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 3.000 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,9 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.076 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,56 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.887 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,3% | 4,8% | 2,3% | pe locul 162 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 38,3 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 733 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Călmățuiu de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 94 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.468 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,6 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 669 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Călmățuiu de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 27,4%
- Transport și depozitare17 · 16,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit16 · 15,1%
- Industria prelucrătoare12 · 11,3%
- Construcții8 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante7 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 18,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 15,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 12,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 12,3%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 7,5%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 6,6%
- Construcții de clădiri6 · 5,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Călmățuiu de Sus?
Populația localității Călmățuiu de Sus este de 1.800 (2026), pe locul 2.515 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Călmățuiu de Sus?
Călmățuiu de Sus are o suprafață de 62,5 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Călmățuiu de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Călmățuiu de Sus a trecut de la 2.184 la 1.800, adică o variație de −17,6%.
Unde se află Călmățuiu de Sus?
Călmățuiu de Sus se află în județul Teleorman. Latitudine 44,050, longitudine 24,861.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Călmățuiu de Sus?
În Călmățuiu de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 35,6 m² (2025), pe locul 3.000 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Călmățuiu de Sus?
În Călmățuiu de Sus, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,3% (2026), pe locul 162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Călmățuiu de Sus?
Cele mai apropiate de Călmățuiu de Sus sunt: Crângeni (7,3 km), Mihăești (8,3 km), Roșiori de Vede (8,5 km), Măldăeni (9,3 km), Călmățuiu (11 km).