Nenciulești: populație și statistici
Nenciulești are o populație de 2.055 (2026), pe o suprafață de 41,2 km², cu o densitate a populației de 49,9 loc./km². Se află pe locul 2.292 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.055
- 41,2 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Nenciulești ocupă locul 57 (număr de localități: 97).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Nenciulești, față de o medie de 118 ‰ în județul Teleorman și 163 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 65,9 m² în Nenciulești, față de o medie de 51,1 m² în județul Teleorman și 51,1 m² la nivel național.
Nenciulești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Nenciulești în cifre
Unde se află Nenciulești?
Populația din Nenciulești în timp
Populația localității Nenciulești a fost de 2.370 în 2016 și de 2.055 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.178 |
| 2022 | 2.136 |
| 2023 | 2.104 |
| 2024 | 2.078 |
| 2025 | 2.064 |
| 2026 | 2.055 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.766.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Plosca (populație: 4.865), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Nenciulești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Nenciulești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 895 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 356 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Nenciulești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.252 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 939 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 2.552 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 456,9 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.935 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,9 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 286 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Nenciulești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,7 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.554 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,97 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.584 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Nenciulești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 4,8% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Educație
| Indicator | Nenciulești | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Nenciulești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 34,0%
- Transport și depozitare19 · 17,9%
- Industria prelucrătoare10 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,5%
- Construcții7 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,6%
- Informații și comunicații4 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 29,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 15,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 14,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții7 · 6,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 3,8%
- Construcții de clădiri4 · 3,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 2,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Nenciulești?
Populația localității Nenciulești este de 2.055 (2026), pe locul 2.292 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Nenciulești?
Nenciulești are o suprafață de 41,2 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Nenciulești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Nenciulești a trecut de la 2.370 la 2.055, adică o variație de −13,3%.
Unde se află Nenciulești?
Nenciulești se află în județul Teleorman. Latitudine 44,056, longitudine 25,169.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nenciulești?
În Nenciulești, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Nenciulești?
În Nenciulești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 65,9 m² (2025), pe locul 286 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Nenciulești?
Cele mai apropiate de Nenciulești sunt: Plosca (4,3 km), Călinești (5,7 km), Peretu (6,5 km), Buzescu (6,6 km), Vedea (8,0 km).