Răcari: populație și statistici
Răcari are o populație de 6.087 (2026), pe o suprafață de 83,6 km², cu o densitate a populației de 72,8 loc./km². Se află pe locul 550 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.087
- 83,6 km²
- 73 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Răcari ocupă locul 20 (număr de localități: 89).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 186 ‰ în Răcari, față de o medie de 142 ‰ în județul Dâmbovița și 163 ‰ la nivel național.
Răcari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 97).
Răcari în cifre
Unde se află Răcari?
Populația din Răcari în timp
Populația localității Răcari a fost de 6.523 în 2016 și de 6.087 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.220 |
| 2022 | 6.167 |
| 2023 | 6.149 |
| 2024 | 6.159 |
| 2025 | 6.125 |
| 2026 | 6.087 |
Știați că?
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.703.
- Cea mai apropiată localitate este Slobozia Moară, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Titu (populație: 9.768), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răcari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.728 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.413 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,07 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 2.236 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,76 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 269 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.249 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 387 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 533,8 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.058 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,7 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,81 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 708 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 12,32 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 112 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 1.558 m³ | 19.271 m³ | 325.688 m³ | pe locul 9 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,5 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.112 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,30 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.407 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 94 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,9% | 2,1% | 2,3% | pe locul 948 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,9 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.422 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răcari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 186 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 161 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răcari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor116 · 22,2%
- Industria prelucrătoare60 · 11,5%
- Construcții59 · 11,3%
- Transport și depozitare56 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport42 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice39 · 7,5%
- Alte activități de servicii27 · 5,2%
- Hoteluri și restaurante24 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor97 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor70 · 13,4%
- Lucrări speciale de construcții46 · 8,8%
- Construcții de clădiri38 · 7,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte35 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi33 · 6,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi27 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 4,4%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice18 · 3,4%
- Tranzacții imobiliare17 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răcari?
Populația localității Răcari este de 6.087 (2026), pe locul 550 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răcari?
Răcari are o suprafață de 83,6 km², cu o densitate a populației de 73 loc./km².
Populația din Răcari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răcari a trecut de la 6.523 la 6.087, adică o variație de −6,7%.
Unde se află Răcari?
Răcari se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,633, longitudine 25,733.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Răcari?
În Răcari, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 1.558 m³ (2025), pe locul 9 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răcari?
În Răcari, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 186 ‰ (2025), pe locul 161 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Răcari?
Cele mai apropiate de Răcari sunt: Slobozia Moară (4,3 km), Lungulețu (6,8 km), Conțești (7,3 km), Brezoaele (7,6 km), Poiana (9,0 km).