Crângurile: populație și statistici
Crângurile are o populație de 3.692 (2026), pe o suprafață de 51,6 km², cu o densitate a populației de 71,6 loc./km². Se află pe locul 1.199 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.692
- 51,6 km²
- 72 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Crângurile ocupă locul 56 (număr de localități: 89).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 10,8% în Crângurile, față de o medie de 2,1% în județul Dâmbovița și 2,0% la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,4 ‰ în Crângurile, față de o medie de 6,5 ‰ în județul Dâmbovița și 6,7 ‰ la nivel național.
Crângurile: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 63).
Crângurile în cifre
Unde se află Crângurile?
Populația din Crângurile în timp
Populația localității Crângurile a fost de 3.447 în 2016 și de 3.692 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.624 |
| 2022 | 3.651 |
| 2023 | 3.669 |
| 2024 | 3.664 |
| 2025 | 3.715 |
| 2026 | 3.692 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.224.
- Cea mai apropiată localitate este Gura Foii, la 1,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Găești (populație: 14.040), la 5,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Crângurile
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,6 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 794 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 226 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,29 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 855 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.674 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 1.294 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 453,4 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.982 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,3 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.059 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,98 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 392 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,1 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.001 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,06 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 483 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 94 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 10,8% | 2,1% | 2,3% | pe locul 184 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,9 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.737 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Crângurile | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Crângurile
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor75 · 22,3%
- Transport și depozitare71 · 21,1%
- Industria prelucrătoare30 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 8,0%
- Construcții23 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 5,4%
- Alte activități de servicii17 · 5,1%
- Hoteluri și restaurante15 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte63 · 18,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 14,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 12,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții18 · 5,4%
- Construcții de clădiri16 · 4,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 3,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 3,9%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora12 · 3,6%
- Activități poștale și de curier12 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Crângurile?
Populația localității Crângurile este de 3.692 (2026), pe locul 1.199 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Crângurile?
Crângurile are o suprafață de 51,6 km², cu o densitate a populației de 72 loc./km².
Populația din Crângurile crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Crângurile a trecut de la 3.447 la 3.692, adică o variație de +7,1%.
Unde se află Crângurile?
Crângurile se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,760, longitudine 25,267.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Crângurile?
În Crângurile, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 10,8% (2026), pe locul 184 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crângurile?
În Crângurile, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,4 ‰ (2025), pe locul 226 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Crângurile?
Cele mai apropiate de Crângurile sunt: Gura Foii (1,7 km), Valea Mare (4,6 km), Găești (5,8 km), Dragodana (7,2 km), Cobia (8,5 km).