Șelaru: populație și statistici
Șelaru are o populație de 2.739 (2026), pe o suprafață de 82,0 km², cu o densitate a populației de 33,4 loc./km². Se află pe locul 1.758 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.739
- 82,0 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Șelaru ocupă locul 70 (număr de localități: 89).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,37 ‰ în Șelaru, față de o medie de 2,77 ‰ în județul Dâmbovița și 1,87 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 20,1 ‰ în Șelaru, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Dâmbovița și 11,1 ‰ la nivel național.
Șelaru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Șelaru în cifre
Unde se află Șelaru?
Populația din Șelaru în timp
Populația localității Șelaru a fost de 3.164 în 2016 și de 2.739 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.922 |
| 2022 | 2.874 |
| 2023 | 2.841 |
| 2024 | 2.809 |
| 2025 | 2.766 |
| 2026 | 2.739 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.486.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poeni, la 5,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Slobozia (populație: 4.137), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șelaru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 773 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 305 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,33 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 491 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,37 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.274 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.715 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 1.241 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 626,1 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 492 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,0 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.445 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,7 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,46 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.185 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,7 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.550 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șelaru | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șelaru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 17,8%
- Transport și depozitare28 · 14,7%
- Construcții21 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 8,4%
- Industria prelucrătoare15 · 7,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante11 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 13,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 12,6%
- Lucrări speciale de construcții20 · 10,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 7,9%
- Construcții de clădiri14 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil8 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șelaru?
Populația localității Șelaru este de 2.739 (2026), pe locul 1.758 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șelaru?
Șelaru are o suprafață de 82,0 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Șelaru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șelaru a trecut de la 3.164 la 2.739, adică o variație de −13,4%.
Unde se află Șelaru?
Șelaru se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,471, longitudine 25,316.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șelaru?
În Șelaru, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,37 ‰ (2025), pe locul 2.274 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șelaru?
În Șelaru, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 20,1 ‰ (2025), pe locul 305 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Șelaru?
Cele mai apropiate de Șelaru sunt: Poeni (5,1 km), Ștefan cel Mare (6,8 km), Sârbeni (6,8 km), Gratia (10 km), Slobozia (11 km).