Vârfuri: populație și statistici
Vârfuri are o populație de 1.668 (2026), pe o suprafață de 22,2 km², cu o densitate a populației de 75,1 loc./km². Se află pe locul 2.612 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.668
- 22,2 km²
- 75 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Vârfuri ocupă locul 85 (număr de localități: 89).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 5,40 ‰ în Vârfuri, față de o medie de 2,77 ‰ în județul Dâmbovița și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,60 ‰ în Vârfuri, față de o medie de 3,13 ‰ în județul Dâmbovița și 3,92 ‰ la nivel național.
Vârfuri: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Vârfuri în cifre
Unde se află Vârfuri?
Populația din Vârfuri în timp
Populația localității Vârfuri a fost de 1.891 în 2016 și de 1.668 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.791 |
| 2022 | 1.781 |
| 2023 | 1.752 |
| 2024 | 1.731 |
| 2025 | 1.697 |
| 2026 | 1.668 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.111.
- Cea mai apropiată localitate este Vișinești, la 3,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bezdead (populație: 4.027), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vârfuri
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.688 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,95 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 1.530 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 220 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.090 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 2.274 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 653,5 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 395 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,3 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.691 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,00 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 385 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,0 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,60 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.850 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 73 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,0 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.916 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Vârfuri | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vârfuri
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 24,6%
- Transport și depozitare10 · 14,5%
- Industria prelucrătoare9 · 13,0%
- Construcții9 · 13,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante4 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 4,3%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 21,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 13,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 11,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 11,6%
- Construcții de clădiri7 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții7 · 10,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 5,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)3 · 4,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vârfuri?
Populația localității Vârfuri este de 1.668 (2026), pe locul 2.612 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vârfuri?
Vârfuri are o suprafață de 22,2 km², cu o densitate a populației de 75 loc./km².
Populația din Vârfuri crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vârfuri a trecut de la 1.891 la 1.668, adică o variație de −11,8%.
Unde se află Vârfuri?
Vârfuri se află în județul Dâmbovița. Latitudine 45,100, longitudine 25,517.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfuri?
În Vârfuri, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 5,40 ‰ (2025), pe locul 220 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfuri?
În Vârfuri, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,60 ‰ (2026), pe locul 2.850 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Vârfuri?
Cele mai apropiate de Vârfuri sunt: Vișinești (3,9 km), Bezdead (5,6 km), Valea Lungă (6,4 km), Pucioasa (7,1 km), Buciumeni (7,6 km).