Gura Șuții: populație și statistici
Gura Șuții are o populație de 5.125 (2026), pe o suprafață de 36,8 km², cu o densitate a populației de 139 loc./km². Se află pe locul 720 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.125
- 36,8 km²
- 139 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Gura Șuții ocupă locul 28 (număr de localități: 89).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,20 ‰ în Gura Șuții, față de o medie de 1,25 ‰ în județul Dâmbovița și 3,53 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 12,7 ‰ în Gura Șuții, față de o medie de 17,6 ‰ în județul Dâmbovița și 20,1 ‰ la nivel național.
Gura Șuții: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 71).
Gura Șuții în cifre
Unde se află Gura Șuții?
Populația din Gura Șuții în timp
Populația localității Gura Șuții a fost de 5.395 în 2016 și de 5.125 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.229 |
| 2022 | 5.200 |
| 2023 | 5.186 |
| 2024 | 5.164 |
| 2025 | 5.117 |
| 2026 | 5.125 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Gura Șuții
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.699 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 1.947 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 790 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.150 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 831 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 419,5 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.436 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,8 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.399 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 536 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,20 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 302 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 211 m³ | 19.271 m³ | 325.688 m³ | pe locul 626 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,2 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.435 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,90 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 531 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,2 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 628 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,85 km | 2,84 km | 4,05 km | pe locul 537 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.705 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.651 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Șuții | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Șuții
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor90 · 22,0%
- Transport și depozitare60 · 14,7%
- Construcții52 · 12,7%
- Industria prelucrătoare41 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 8,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante24 · 5,9%
- Alte activități de servicii20 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 17,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 12,5%
- Construcții de clădiri45 · 11,0%
- Lucrări speciale de construcții44 · 10,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi42 · 10,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 5,6%
- Lucrări de geniu civil21 · 5,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare16 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Șuții?
Populația localității Gura Șuții este de 5.125 (2026), pe locul 720 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Șuții?
Gura Șuții are o suprafață de 36,8 km², cu o densitate a populației de 139 loc./km².
Populația din Gura Șuții crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Șuții a trecut de la 5.395 la 5.125, adică o variație de −5,0%.
Unde se află Gura Șuții?
Gura Șuții se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,750, longitudine 25,517.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Șuții?
În Gura Șuții, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,20 ‰ (2024), pe locul 2.705 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Șuții?
În Gura Șuții, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 12,7 ‰ (2025), pe locul 2.699 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Șuții?
Cele mai apropiate de Gura Șuții sunt: Sălcioara (4,8 km), Nucet (5,3 km), Produlești (5,7 km), Perșinari (5,9 km), Raciu (8,5 km).