Perșinari: populație și statistici
Perșinari are o populație de 2.635 (2026), pe o suprafață de 16,0 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km². Se află pe locul 1.821 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.635
- 16,0 km²
- 165 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Perșinari ocupă locul 71 (număr de localități: 89).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 81,5 m² în Perșinari, față de o medie de 52,8 m² în județul Dâmbovița și 51,1 m² la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,6 ‰ în Perșinari, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Dâmbovița și 18,5 ‰ la nivel național.
Perșinari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 67).
Perșinari în cifre
Unde se află Perșinari?
Populația din Perșinari în timp
Populația localității Perșinari a fost de 2.831 în 2016 și de 2.635 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.760 |
| 2022 | 2.731 |
| 2023 | 2.717 |
| 2024 | 2.689 |
| 2025 | 2.664 |
| 2026 | 2.635 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.235.
- Cea mai apropiată localitate este Raciu, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nucet (populație: 4.152), la 4,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Perșinari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.060 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.955 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,84 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 1.814 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,52 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.224 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 993 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 2.448 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 376,9 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.867 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 81,5 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 28 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,1 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 768 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,04 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 908 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 76 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.466 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 6 ‰ | 407 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.193 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,3 ‰ | 14,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.269 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,7 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.812 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Perșinari | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 61 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.730 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Perșinari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor91 · 35,3%
- Transport și depozitare67 · 26,0%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 6,6%
- Industria prelucrătoare15 · 5,8%
- Construcții13 · 5,0%
- Alte activități de servicii11 · 4,3%
- Hoteluri și restaurante10 · 3,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 26,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 24,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte62 · 24,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi37 · 14,3%
- Lucrări speciale de construcții11 · 4,3%
- Construcții de clădiri10 · 3,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 3,9%
- Activități poștale și de curier8 · 3,1%
- Activități de închiriere și leasing8 · 3,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 2,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Perșinari?
Populația localității Perșinari este de 2.635 (2026), pe locul 1.821 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Perșinari?
Perșinari are o suprafață de 16,0 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km².
Populația din Perșinari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Perșinari a trecut de la 2.831 la 2.635, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Perșinari?
Perșinari se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,802, longitudine 25,499.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Perșinari?
În Perșinari, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 81,5 m² (2025), pe locul 28 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Perșinari?
În Perșinari, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,6 ‰ (2025), pe locul 3.060 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Perșinari?
Cele mai apropiate de Perșinari sunt: Raciu (3,7 km), Nucet (4,8 km), Văcărești (5,5 km), Gura Șuții (5,9 km), Lucieni (6,6 km).