Malu cu Flori: populație și statistici
Malu cu Flori are o populație de 2.021 (2026), pe o suprafață de 22,8 km², cu o densitate a populației de 88,7 loc./km². Se află pe locul 2.317 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.021
- 22,8 km²
- 89 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Malu cu Flori ocupă locul 79 (număr de localități: 89).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 807,5 ‰ în Malu cu Flori, față de o medie de 453,0 ‰ în județul Dâmbovița și 470,2 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 20,8 ‰ în Malu cu Flori, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Dâmbovița și 11,1 ‰ la nivel național.
Malu cu Flori: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Malu cu Flori în cifre
Unde se află Malu cu Flori?
Populația din Malu cu Flori în timp
Populația localității Malu cu Flori a fost de 2.303 în 2016 și de 2.021 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.147 |
| 2022 | 2.122 |
| 2023 | 2.091 |
| 2024 | 2.055 |
| 2025 | 2.043 |
| 2026 | 2.021 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Dâmbovița pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.190.
- Cea mai apropiată localitate este Văleni-Dâmbovița, la 3,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Voinești (populație: 5.704), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Malu cu Flori
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 261 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,44 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 144 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,42 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 136 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.632 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 1.355 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 807,5 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 113 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,1 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 861 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,47 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 503 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,7 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.331 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,47 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.282 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,1 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 937 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,66 km | 2,84 km | 4,05 km | pe locul 932 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Malu cu Flori | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Malu cu Flori
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 27,0%
- Transport și depozitare26 · 16,0%
- Industria prelucrătoare15 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,1%
- Construcții9 · 5,5%
- Alte activități de servicii8 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 23,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 17,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 14,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 9,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare10 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 5,5%
- Lucrări speciale de construcții8 · 4,9%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 3,7%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Malu cu Flori?
Populația localității Malu cu Flori este de 2.021 (2026), pe locul 2.317 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Malu cu Flori?
Malu cu Flori are o suprafață de 22,8 km², cu o densitate a populației de 89 loc./km².
Populația din Malu cu Flori crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Malu cu Flori a trecut de la 2.303 la 2.021, adică o variație de −12,2%.
Unde se află Malu cu Flori?
Malu cu Flori se află în județul Dâmbovița. Latitudine 45,151, longitudine 25,222.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malu cu Flori?
În Malu cu Flori, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 807,5 ‰ (2025), pe locul 113 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Malu cu Flori?
În Malu cu Flori, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 20,8 ‰ (2025), pe locul 261 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Malu cu Flori?
Cele mai apropiate de Malu cu Flori sunt: Văleni-Dâmbovița (3,5 km), Cetățeni (4,0 km), Pucheni (5,0 km), Bărbulețu (6,4 km), Cândești (7,6 km).