Mănești (Dâmbovița): populație și statistici
Mănești are o populație de 5.458 (2026), pe o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 144 loc./km². Se află pe locul 647 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.458
- 37,8 km²
- 144 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dâmbovița după populație: Mănești ocupă locul 23 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 21 ‰ în Mănești, față de o medie de 175 ‰ în județul Dâmbovița și 252 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 359,3 ‰ în Mănești, față de o medie de 453,0 ‰ în județul Dâmbovița și 470,2 ‰ la nivel național.
Mănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Mănești în cifre
Unde se află Mănești?
Populația din Mănești în timp
Populația localității Mănești a fost de 5.219 în 2016 și de 5.458 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.382 |
| 2022 | 5.399 |
| 2023 | 5.401 |
| 2024 | 5.417 |
| 2025 | 5.477 |
| 2026 | 5.458 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.297.
- Cea mai apropiată localitate este Tătărani, la 3,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dragomirești (populație: 8.820), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.803 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 17,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 251 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 11,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,59 km | 5,16 km | 7,67 km | pe locul 2.326 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,66 ‰ | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 420 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.961 | 226.358 | 10.177.161 | pe locul 997 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 359,3 ‰ | 453,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.967 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,8 m² | 52,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.758 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,02 ‰ | 2,09 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 631 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,54 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 680 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 79 m³ | 19.271 m³ | 325.688 m³ | pe locul 904 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,0 ‰ | 40,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,48 ‰ | 3,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 681 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 21 ‰ | 175 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.092 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,0% | 2,1% | 2,3% | pe locul 923 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,0 m³ | 30,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.657 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,42 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mănești | Dâmbovița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 142 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor60 · 22,3%
- Transport și depozitare30 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 11,2%
- Industria prelucrătoare29 · 10,8%
- Construcții23 · 8,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 8,2%
- Alte activități de servicii17 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante13 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 16,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 13,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții22 · 8,2%
- Construcții de clădiri20 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing15 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 4,5%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice12 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mănești?
Populația localității Mănești este de 5.458 (2026), pe locul 647 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mănești?
Mănești are o suprafață de 37,8 km², cu o densitate a populației de 144 loc./km².
Populația din Mănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mănești a trecut de la 5.219 la 5.458, adică o variație de +4,6%.
Unde se află Mănești?
Mănești se află în județul Dâmbovița. Latitudine 44,967, longitudine 25,283.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănești?
În Mănești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 21 ‰ (2024), pe locul 3.092 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănești?
În Mănești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 359,3 ‰ (2025), pe locul 2.967 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Mănești?
Cele mai apropiate de Mănești sunt: Tătărani (3,9 km), Dragomirești (6,8 km), Șotânga (8,4 km), Doicești (9,4 km), Vulcana-Pandele (10 km).