Gura Padinii: populație și statistici
Gura Padinii are o populație de 1.538 (2026), pe o suprafață de 54,2 km², cu o densitate a populației de 28,4 loc./km². Se află pe locul 2.698 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.538
- 54,2 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Gura Padinii ocupă locul 81 (număr de localități: 112).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,0% în Gura Padinii, față de o medie de 3,1% în județul Olt și 2,0% la nivel național.
Gura Padinii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Gura Padinii în cifre
Unde se află Gura Padinii?
Populația din Gura Padinii în timp
Populația localității Gura Padinii a fost de 1.723 în 2016 și de 1.538 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.606 |
| 2022 | 1.584 |
| 2023 | 1.562 |
| 2024 | 1.554 |
| 2025 | 1.549 |
| 2026 | 1.538 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.595.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Grojdibodu, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ianca (populație: 3.152), la 9,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Padinii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.149 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,5 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 213 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,72 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.853 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 561 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 3.069 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 364,8 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.938 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,5 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.006 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,8 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.168 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,90 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 531 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 26 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.020 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,0% | 3,1% | 2,3% | pe locul 3.112 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,5 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 917 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Gura Padinii | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,5 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 483 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Padinii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 29,5%
- Construcții11 · 14,1%
- Industria prelucrătoare7 · 9,0%
- Transport și depozitare6 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante6 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 6,4%
- Alte activități de servicii5 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 24,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 17,9%
- Construcții de clădiri10 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții10 · 12,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil5 · 6,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 6,4%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 5,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative4 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Padinii?
Populația localității Gura Padinii este de 1.538 (2026), pe locul 2.698 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Padinii?
Gura Padinii are o suprafață de 54,2 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Gura Padinii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Padinii a trecut de la 1.723 la 1.538, adică o variație de −10,7%.
Unde se află Gura Padinii?
Gura Padinii se află în județul Olt. Latitudine 43,734, longitudine 24,302.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Gura Padinii?
În Gura Padinii, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,0% (2026), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Gura Padinii?
În Gura Padinii, „Locuințe existente” se situează la 561 (2025), pe locul 3.069 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Gura Padinii?
Cele mai apropiate de Gura Padinii sunt: Grojdibodu (4,1 km), Orlea (6,1 km), Ianca (9,7 km), Ștefan cel Mare (11 km), Vădăstrița (12 km).