Osica de Jos: populație și statistici
Osica de Jos are o populație de 1.479 (2026), pe o suprafață de 22,1 km², cu o densitate a populației de 67,1 loc./km². Se află pe locul 2.751 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.479
- 22,1 km²
- 67 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Osica de Jos ocupă locul 88 (număr de localități: 112).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 12,4% în Osica de Jos, față de o medie de 3,1% în județul Olt și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 36,3 m² în Osica de Jos, față de o medie de 47,1 m² în județul Olt și 51,1 m² la nivel național.
Osica de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 15).
Osica de Jos în cifre
Unde se află Osica de Jos?
Populația din Osica de Jos în timp
Populația localității Osica de Jos a fost de 1.556 în 2016 și de 1.479 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.500 |
| 2022 | 1.490 |
| 2023 | 1.470 |
| 2024 | 1.480 |
| 2025 | 1.473 |
| 2026 | 1.479 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.088.
- Cea mai apropiată localitate este Dobrun, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Osica de Sus (populație: 4.389), la 6,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Osica de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,0 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 330 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,14 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 879 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,68 ‰ | 1,41 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.966 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 756 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 2.857 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 511,2 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.289 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,3 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.957 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,3 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.046 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,35 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.272 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,4% | 3,1% | 2,3% | pe locul 125 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,8 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.046 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 928 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 514 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Osica de Jos | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 139 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 439 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,8 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 420 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Osica de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 28,6%
- Construcții16 · 25,4%
- Hoteluri și restaurante7 · 11,1%
- Industria prelucrătoare6 · 9,5%
- Transport și depozitare5 · 7,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri15 · 23,8%
- Lucrări speciale de construcții15 · 23,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 20,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 14,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 11,1%
- Lucrări de geniu civil6 · 9,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Osica de Jos?
Populația localității Osica de Jos este de 1.479 (2026), pe locul 2.751 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Osica de Jos?
Osica de Jos are o suprafață de 22,1 km², cu o densitate a populației de 67 loc./km².
Populația din Osica de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Osica de Jos a trecut de la 1.556 la 1.479, adică o variație de −4,9%.
Unde se află Osica de Jos?
Osica de Jos se află în județul Olt. Latitudine 44,227, longitudine 24,278.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Osica de Jos?
În Osica de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 12,4% (2026), pe locul 125 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Osica de Jos?
În Osica de Jos, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 36,3 m² (2025), pe locul 2.957 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Osica de Jos?
Cele mai apropiate de Osica de Jos sunt: Dobrun (4,5 km), Cezieni (4,6 km), Osica de Sus (6,5 km), Șopârlița (6,7 km), Fălcoiu (8,4 km).