Iancu Jianu: populație și statistici
Iancu Jianu are o populație de 4.029 (2026), pe o suprafață de 47,4 km², cu o densitate a populației de 84,9 loc./km². Se află pe locul 1.070 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.029
- 47,4 km²
- 85 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Iancu Jianu ocupă locul 13 (număr de localități: 112).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 5,96 ‰ în Iancu Jianu, față de o medie de 1,82 ‰ în județul Olt și 3,20 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 11,4 ‰ în Iancu Jianu, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Olt și 18,5 ‰ la nivel național.
Iancu Jianu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 65).
Iancu Jianu în cifre
Unde se află Iancu Jianu?
localități vecine
- Călui5,1 km · 1.336
- Laloșu6,4 km · 2.437
- Dobrețu7,1 km · 1.080
- Morunglav8,3 km · 2.074
- Găvănești8,5 km · 1.718
- Oboga9,1 km · 1.598
- Făurești9,2 km · 1.485
- Vulpeni10 km · 1.880
Toate localitățile din județul Olt
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Iancu Jianu în timp
Populația localității Iancu Jianu a fost de 4.344 în 2016 și de 4.029 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.228 |
| 2022 | 4.149 |
| 2023 | 4.113 |
| 2024 | 4.104 |
| 2025 | 4.062 |
| 2026 | 4.029 |
Știați că?
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.643.
- Cea mai apropiată localitate este Călui, la 5,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Balș (populație: 19.018), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iancu Jianu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,31 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.024 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 ‰ | 1,41 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.640 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.922 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 1.039 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 477,0 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.683 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,5 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.590 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,96 ‰ | 1,82 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 152 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,32 km | 3,43 km | 6,17 km | pe locul 704 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 155 m³ | 4.558 m³ | 325.688 m³ | pe locul 761 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,7 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 972 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,47 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 683 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,9% | 3,1% | 2,3% | pe locul 554 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,5 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 825 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Iancu Jianu | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 121 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 690 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Iancu Jianu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții69 · 22,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor66 · 21,7%
- Transport și depozitare36 · 11,8%
- Hoteluri și restaurante30 · 9,9%
- Industria prelucrătoare22 · 7,2%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 5,9%
- Alte activități de servicii13 · 4,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții65 · 21,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 18,8%
- Construcții de clădiri55 · 18,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte33 · 10,9%
- Lucrări de geniu civil32 · 10,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 9,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare11 · 3,6%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora11 · 3,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iancu Jianu?
Populația localității Iancu Jianu este de 4.029 (2026), pe locul 1.070 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iancu Jianu?
Iancu Jianu are o suprafață de 47,4 km², cu o densitate a populației de 85 loc./km².
Populația din Iancu Jianu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iancu Jianu a trecut de la 4.344 la 4.029, adică o variație de −7,3%.
Unde se află Iancu Jianu?
Iancu Jianu se află în județul Olt. Latitudine 44,493, longitudine 24,029.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iancu Jianu?
În Iancu Jianu, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 5,96 ‰ (2025), pe locul 152 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iancu Jianu?
În Iancu Jianu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,4 ‰ (2025), pe locul 2.582 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Iancu Jianu?
Cele mai apropiate de Iancu Jianu sunt: Călui (5,1 km), Laloșu (6,4 km), Dobrețu (7,1 km), Morunglav (8,3 km), Găvănești (8,5 km).