Plăieșii de Jos: populație și statistici
Plăieșii de Jos are o populație de 2.803 (2026), pe o suprafață de 295,7 km², cu o densitate a populației de 9,5 loc./km². Se află pe locul 1.723 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.803
- 295,7 km²
- 10 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Plăieșii de Jos ocupă locul 35 (număr de localități: 67).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,8 ‰ în Plăieșii de Jos, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Harghita și 20,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,9% în Plăieșii de Jos, față de o medie de 2,9% în județul Harghita și 2,0% la nivel național.
Plăieșii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Plăieșii de Jos în cifre
Unde se află Plăieșii de Jos?
Populația din Plăieșii de Jos în timp
Populația localității Plăieșii de Jos a fost de 2.857 în 2016 și de 2.803 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.806 |
| 2022 | 2.800 |
| 2023 | 2.793 |
| 2024 | 2.801 |
| 2025 | 2.804 |
| 2026 | 2.803 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 41.413.
- Densitatea populației sale este de 9,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Estelnic, la 10,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ciucsângeorgiu (populație: 5.054), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Plăieșii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.755 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.138 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 844 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.715 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 1.241 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 611,8 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 555 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,8 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.871 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,8 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.685 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 60 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.886 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,9% | 2,9% | 2,3% | pe locul 140 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,95 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 236 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.479 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Plăieșii de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 197 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Plăieșii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor27 · 22,3%
- Industria prelucrătoare13 · 10,7%
- Transport și depozitare13 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 10,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 9,1%
- Construcții11 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 9,1%
- Lucrări speciale de construcții10 · 8,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 5,8%
- Construcții de clădiri7 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 5,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră6 · 5,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 5,0%
- Lucrări de geniu civil6 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Plăieșii de Jos?
Populația localității Plăieșii de Jos este de 2.803 (2026), pe locul 1.723 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Plăieșii de Jos?
Plăieșii de Jos are o suprafață de 295,7 km², cu o densitate a populației de 10 loc./km².
Populația din Plăieșii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Plăieșii de Jos a trecut de la 2.857 la 2.803, adică o variație de −1,9%.
Unde se află Plăieșii de Jos?
Plăieșii de Jos se află în județul Harghita. Latitudine 46,229, longitudine 26,140.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Plăieșii de Jos?
În Plăieșii de Jos, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,8 ‰ (2025), pe locul 3.138 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Plăieșii de Jos?
În Plăieșii de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,9% (2026), pe locul 140 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Plăieșii de Jos?
Cele mai apropiate de Plăieșii de Jos sunt: Estelnic (11 km), Sânmartin (12 km), Poian (13 km), Ciucsângeorgiu (14 km), Cozmeni (14 km).