Mădăraș (Harghita): populație și statistici
Mădăraș are o populație de 2.180 (2026), pe o suprafață de 65,9 km², cu o densitate a populației de 33,1 loc./km². Se află pe locul 2.188 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.180
- 65,9 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Mădăraș ocupă locul 52 (număr de localități: 67).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,6 ‰ în Mădăraș, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Harghita și 20,1 ‰ la nivel național.
Mădăraș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Mădăraș în cifre
Unde se află Mădăraș?
localități vecine
- Dănești4,5 km · 2.180
- Racu6,3 km · 1.619
- Cârța8,9 km · 2.681
- Siculeni10,0 km · 2.671
- Suseni11 km · 5.144
- Ciceu11 km · 2.855
- Căpâlnița12 km · 2.161
- Zetea12 km · 6.000
Toate localitățile din județul Harghita
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mădăraș în timp
Populația localității Mădăraș a fost de 2.243 în 2016 și de 2.180 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.222 |
| 2022 | 2.193 |
| 2023 | 2.194 |
| 2024 | 2.200 |
| 2025 | 2.187 |
| 2026 | 2.180 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.227.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dănești, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Suseni (populație: 5.144), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mădăraș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.955 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,78 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 1.835 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 882 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 2.665 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,6 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.614 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,1 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 861 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,9 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 862 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,67 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 612 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 138 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 2,9% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,6 înnoptări | 1,7 | 0,4 | pe locul 250 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 652 ‰ | 727 ‰ | 200 ‰ | pe locul 307 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 424 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,1 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.720 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,97 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 397 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mădăraș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mădăraș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor42 · 17,1%
- Industria prelucrătoare35 · 14,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 9,8%
- Construcții24 · 9,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice24 · 9,8%
- Transport și depozitare22 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante11 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 12,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții21 · 8,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 6,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră15 · 6,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)14 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 5,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 5,3%
- Construcții de clădiri13 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mădăraș?
Populația localității Mădăraș este de 2.180 (2026), pe locul 2.188 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mădăraș?
Mădăraș are o suprafață de 65,9 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Mădăraș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mădăraș a trecut de la 2.243 la 2.180, adică o variație de −2,8%.
Unde se află Mădăraș?
Mădăraș se află în județul Harghita. Latitudine 46,488, longitudine 25,624.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mădăraș?
În Mădăraș, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,6 ‰ (2025), pe locul 2.955 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Mădăraș?
În Mădăraș, „Locuințe existente” se situează la 882 (2025), pe locul 2.665 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Mădăraș?
Cele mai apropiate de Mădăraș sunt: Dănești (4,5 km), Racu (6,3 km), Cârța (8,9 km), Siculeni (10,0 km), Suseni (11 km).