Sărmaș: populație și statistici
Sărmaș are o populație de 3.604 (2026), pe o suprafață de 69,3 km², cu o densitate a populației de 52,0 loc./km². Se află pe locul 1.234 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.604
- 69,3 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Sărmaș ocupă locul 25 (număr de localități: 67).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,11 km în Sărmaș, față de o medie de 5,80 km în județul Harghita și 4,84 km la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 9,4 m³ în Sărmaș, față de o medie de 33,9 m³ în județul Harghita și 39,9 m³ la nivel național.
Sărmaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 54).
Sărmaș în cifre
Unde se află Sărmaș?
Populația din Sărmaș în timp
Populația localității Sărmaș a fost de 3.996 în 2016 și de 3.604 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.794 |
| 2022 | 3.745 |
| 2023 | 3.701 |
| 2024 | 3.684 |
| 2025 | 3.651 |
| 2026 | 3.604 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.706.
- Cea mai apropiată localitate este Gălăuțaș, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ditrău (populație: 5.638), la 9,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sărmaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.532 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 993 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,11 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 2.591 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.081 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 877 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 577,4 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 729 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,8 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.508 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,3 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,77 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.062 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 128 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 731 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,9% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 51 ‰ | 727 ‰ | 200 ‰ | pe locul 946 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 732 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,4 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.395 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,43 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 205 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sărmaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sărmaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor72 · 21,6%
- Industria prelucrătoare47 · 14,1%
- Transport și depozitare45 · 13,5%
- Construcții29 · 8,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit25 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante19 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 16,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte38 · 11,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)36 · 10,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 8,7%
- Lucrări speciale de construcții28 · 8,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră23 · 6,9%
- Construcții de clădiri18 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 4,2%
- Lucrări de geniu civil13 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sărmaș?
Populația localității Sărmaș este de 3.604 (2026), pe locul 1.234 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sărmaș?
Sărmaș are o suprafață de 69,3 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Sărmaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sărmaș a trecut de la 3.996 la 3.604, adică o variație de −9,8%.
Unde se află Sărmaș?
Sărmaș se află în județul Harghita. Latitudine 46,915, longitudine 25,478.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărmaș?
În Sărmaș, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,11 km (2025), pe locul 2.591 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Sărmaș?
În Sărmaș, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 9,4 m³ (2025), pe locul 2.395 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Sărmaș?
Cele mai apropiate de Sărmaș sunt: Gălăuțaș (6,9 km), Borsec (9,1 km), Ditrău (9,4 km), Subcetate (9,7 km), Toplița (12 km).