Lunca de Sus: populație și statistici
Lunca de Sus are o populație de 3.343 (2026), pe o suprafață de 82,6 km², cu o densitate a populației de 40,5 loc./km². Se află pe locul 1.369 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.343
- 82,6 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Lunca de Sus ocupă locul 29 (număr de localități: 67).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,3 ‰ în Lunca de Sus, față de o medie de 7,6 ‰ în județul Harghita și 6,7 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 176 ‰ în Lunca de Sus, față de o medie de 159 ‰ în județul Harghita și 163 ‰ la nivel național.
Lunca de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Lunca de Sus în cifre
Unde se află Lunca de Sus?
Populația din Lunca de Sus în timp
Populația localității Lunca de Sus a fost de 3.425 în 2016 și de 3.343 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.381 |
| 2022 | 3.390 |
| 2023 | 3.359 |
| 2024 | 3.335 |
| 2025 | 3.326 |
| 2026 | 3.343 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.571.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Lunca de Jos (populație: 5.549), la 8,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.156 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 154 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,68 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 1.867 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,90 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.740 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.526 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 1.487 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 456,5 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.940 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,6 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 733 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,2 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,90 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.632 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 103 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 977 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 2,9% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 1,7 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 193 ‰ | 727 ‰ | 200 ‰ | pe locul 642 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 43,1 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 246 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,4 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.632 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca de Sus | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 197 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,0 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 20,3%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 10,5%
- Industria prelucrătoare17 · 9,9%
- Transport și depozitare16 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante16 · 9,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 8,7%
- Arte, spectacole și activități recreative11 · 6,4%
- Construcții8 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 17,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 7,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 5,8%
- Activități sportive, de agrement și recreative10 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare9 · 5,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 4,1%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca de Sus?
Populația localității Lunca de Sus este de 3.343 (2026), pe locul 1.369 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca de Sus?
Lunca de Sus are o suprafață de 82,6 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Lunca de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca de Sus a trecut de la 3.425 la 3.343, adică o variație de −2,4%.
Unde se află Lunca de Sus?
Lunca de Sus se află în județul Harghita. Latitudine 46,507, longitudine 25,970.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca de Sus?
În Lunca de Sus, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,3 ‰ (2025), pe locul 154 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca de Sus?
În Lunca de Sus, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 176 ‰ (2025), pe locul 197 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca de Sus?
Cele mai apropiate de Lunca de Sus sunt: Lunca de Jos (8,1 km), Mihăileni (8,7 km), Frumoasa (8,9 km), Ghimeș-Făget (11 km), Palanca (12 km).