Gălăuțaș: populație și statistici
Gălăuțaș are o populație de 2.235 (2026), pe o suprafață de 30,4 km², cu o densitate a populației de 73,5 loc./km². Se află pe locul 2.129 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.235
- 30,4 km²
- 74 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Gălăuțaș ocupă locul 48 (număr de localități: 67).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Gălăuțaș, față de o medie de 1,53 ‰ în județul Harghita și 3,92 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 4,0 ‰ în Gălăuțaș, față de o medie de 7,6 ‰ în județul Harghita și 6,7 ‰ la nivel național.
Gălăuțaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 10).
Gălăuțaș în cifre
Unde se află Gălăuțaș?
localități vecine
- Subcetate4,5 km · 1.686
- Sărmaș6,9 km · 3.604
- Remetea9,0 km · 6.301
- Toplița11 km · 14.715
- Stânceni13 km · 1.305
- Ditrău14 km · 5.638
- Borsec16 km · 2.572
- Lăzarea18 km · 3.571
Toate localitățile din județul Harghita
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gălăuțaș în timp
Populația localității Gălăuțaș a fost de 2.510 în 2016 și de 2.235 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.377 |
| 2022 | 2.340 |
| 2023 | 2.314 |
| 2024 | 2.304 |
| 2025 | 2.262 |
| 2026 | 2.235 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.261.
- Cea mai apropiată localitate este Subcetate, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sărmaș (populație: 3.604), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gălăuțaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.450 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.168 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.862 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.110 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,03 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 2.245 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,45 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.198 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.140 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 2.187 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 510,1 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.300 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,3 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.189 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,9 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.868 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 48 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 2,9% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,6 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.762 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,26 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 474 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Gălăuțaș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.170 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gălăuțaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 23,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 11,3%
- Industria prelucrătoare7 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante7 · 9,9%
- Construcții6 · 8,5%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 7,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 12,7%
- Lucrări speciale de construcții6 · 8,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 8,5%
- Activități sportive, de agrement și recreative5 · 7,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 5,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 5,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,6%
- Construcții de clădiri3 · 4,2%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gălăuțaș?
Populația localității Gălăuțaș este de 2.235 (2026), pe locul 2.129 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gălăuțaș?
Gălăuțaș are o suprafață de 30,4 km², cu o densitate a populației de 74 loc./km².
Populația din Gălăuțaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gălăuțaș a trecut de la 2.510 la 2.235, adică o variație de −11,0%.
Unde se află Gălăuțaș?
Gălăuțaș se află în județul Harghita. Latitudine 46,894, longitudine 25,392.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gălăuțaș?
În Gălăuțaș, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gălăuțaș?
În Gălăuțaș, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 4,0 ‰ (2025), pe locul 2.862 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Gălăuțaș?
Cele mai apropiate de Gălăuțaș sunt: Subcetate (4,5 km), Sărmaș (6,9 km), Remetea (9,0 km), Toplița (11 km), Stânceni (13 km).