Lunca de Jos: populație și statistici
Lunca de Jos are o populație de 5.549 (2026), pe o suprafață de 138,8 km², cu o densitate a populației de 40,0 loc./km². Se află pe locul 633 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.549
- 138,8 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Lunca de Jos ocupă locul 15 (număr de localități: 67).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,7 ‰ în Lunca de Jos, față de o medie de 10,8 ‰ în județul Harghita și 18,5 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Lunca de Jos, față de o medie de 0,74 ‰ în județul Harghita și 1,08 ‰ la nivel național.
Lunca de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 48).
Lunca de Jos în cifre
Unde se află Lunca de Jos?
Populația din Lunca de Jos în timp
Populația localității Lunca de Jos a fost de 5.675 în 2016 și de 5.549 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.627 |
| 2022 | 5.594 |
| 2023 | 5.594 |
| 2024 | 5.593 |
| 2025 | 5.566 |
| 2026 | 5.549 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.438.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ghimeș-Făget, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Miercurea Ciuc (populație: 39.358), la 28 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.053 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.965 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 363 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.266 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.577 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 599 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 464,4 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.839 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,9 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 580 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,90 ‰ | 1,17 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.227 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,8 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.609 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,62 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.028 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 72 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.551 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 2,9% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,1 înnoptări | 1,7 | 0,4 | pe locul 322 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 434 ‰ | 727 ‰ | 200 ‰ | pe locul 401 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 46,9 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 230 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.148 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,36 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.992 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca de Jos | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 132 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 527 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 22,4%
- Industria prelucrătoare36 · 13,2%
- Transport și depozitare26 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 8,8%
- Construcții22 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante22 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 11,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)22 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții21 · 7,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 7,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră17 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,1%
- Construcții de clădiri12 · 4,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare12 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca de Jos?
Populația localității Lunca de Jos este de 5.549 (2026), pe locul 633 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca de Jos?
Lunca de Jos are o suprafață de 138,8 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Lunca de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca de Jos a trecut de la 5.675 la 5.549, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Lunca de Jos?
Lunca de Jos se află în județul Harghita. Latitudine 46,578, longitudine 25,995.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca de Jos?
În Lunca de Jos, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,7 ‰ (2025), pe locul 3.053 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca de Jos?
În Lunca de Jos, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2024), pe locul 2.034 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca de Jos?
Cele mai apropiate de Lunca de Jos sunt: Ghimeș-Făget (5,5 km), Lunca de Sus (8,1 km), Palanca (11 km), Tomești (13 km), Mihăileni (14 km).