Sâncrăieni: populație și statistici
Sâncrăieni are o populație de 2.707 (2026), pe o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 51,8 loc./km². Se află pe locul 1.777 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.707
- 52,2 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Sâncrăieni ocupă locul 38 (număr de localități: 67).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 7 ‰ în Sâncrăieni, față de o medie de 727 ‰ în județul Harghita și 930 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 291 ‰ în Sâncrăieni, față de o medie de 220 ‰ în județul Harghita și 252 ‰ la nivel național.
Sâncrăieni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 62).
Sâncrăieni în cifre
Unde se află Sâncrăieni?
Populația din Sâncrăieni în timp
Populația localității Sâncrăieni a fost de 2.619 în 2016 și de 2.707 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.644 |
| 2022 | 2.649 |
| 2023 | 2.653 |
| 2024 | 2.664 |
| 2025 | 2.684 |
| 2026 | 2.707 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.315.
- Cea mai apropiată localitate este Sântimbru, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Miercurea Ciuc (populație: 39.358), la 6,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sâncrăieni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 908 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.949 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 217 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,50 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 1.187 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,22 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 856 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.536 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 1.470 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 567,4 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 792 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,6 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 667 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,06 ‰ | 1,17 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 251 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,21 km | 3,58 km | 6,17 km | pe locul 497 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 199 m³ | 5.727 m³ | 325.688 m³ | pe locul 656 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,2 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 623 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,96 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 955 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 291 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 191 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,1% | 2,9% | 2,3% | pe locul 419 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 7 ‰ | 727 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.183 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 504 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,7 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 611 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,76 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 324 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sâncrăieni | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sâncrăieni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor82 · 21,7%
- Industria prelucrătoare47 · 12,4%
- Activități administrative și servicii de suport43 · 11,4%
- Transport și depozitare36 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice30 · 7,9%
- Construcții29 · 7,7%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante18 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 16,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 12,7%
- Lucrări speciale de construcții27 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi21 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare20 · 5,3%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 3,7%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe12 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sâncrăieni?
Populația localității Sâncrăieni este de 2.707 (2026), pe locul 1.777 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sâncrăieni?
Sâncrăieni are o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Sâncrăieni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sâncrăieni a trecut de la 2.619 la 2.707, adică o variație de +3,4%.
Unde se află Sâncrăieni?
Sâncrăieni se află în județul Harghita. Latitudine 46,301, longitudine 25,802.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncrăieni?
În Sâncrăieni, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 7 ‰ (2025), pe locul 1.183 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sâncrăieni?
În Sâncrăieni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 291 ‰ (2024), pe locul 191 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Sâncrăieni?
Cele mai apropiate de Sâncrăieni sunt: Sântimbru (4,4 km), Miercurea Ciuc (6,5 km), Leliceni (7,5 km), Sânsimion (8,0 km), Păuleni-Ciuc (13 km).