Mărtiniș: populație și statistici
Mărtiniș are o populație de 2.922 (2026), pe o suprafață de 141,6 km², cu o densitate a populației de 20,6 loc./km². Se află pe locul 1.640 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.922
- 141,6 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Mărtiniș ocupă locul 32 (număr de localități: 67).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,6 ‰ în Mărtiniș, față de o medie de 11,8 ‰ în județul Harghita și 20,1 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,34 ‰ în Mărtiniș, față de o medie de 1,36 ‰ în județul Harghita și 1,87 ‰ la nivel național.
Mărtiniș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Mărtiniș în cifre
Unde se află Mărtiniș?
Populația din Mărtiniș în timp
Populația localității Mărtiniș a fost de 2.929 în 2016 și de 2.922 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.889 |
| 2022 | 2.881 |
| 2023 | 2.895 |
| 2024 | 2.922 |
| 2025 | 2.902 |
| 2026 | 2.922 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.835.
- Densitatea populației sale este de 4,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Satu Mare, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Odorheiu Secuiesc (populație: 35.917), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mărtiniș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.042 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,98 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 639 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,34 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.303 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.029 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 929 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 694,4 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 277 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,7 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 2.744 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,1 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,03 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.536 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 83 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 10,7% | 2,9% | 2,3% | pe locul 188 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,1 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 597 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,13 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 635 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.242 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.097 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.547 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mărtiniș | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 117 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 783 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,4 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.642 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mărtiniș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 23,9%
- Hoteluri și restaurante25 · 11,7%
- Industria prelucrătoare23 · 10,8%
- Transport și depozitare19 · 8,9%
- Construcții18 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 8,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 7,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 19,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 10,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții16 · 7,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 7,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 7,0%
- Construcții de clădiri13 · 6,1%
- Fabricarea produselor alimentare11 · 5,2%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 5,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare9 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mărtiniș?
Populația localității Mărtiniș este de 2.922 (2026), pe locul 1.640 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mărtiniș?
Mărtiniș are o suprafață de 141,6 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Mărtiniș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mărtiniș a trecut de la 2.929 la 2.922, adică o variație de −0,2%.
Unde se află Mărtiniș?
Mărtiniș se află în județul Harghita. Latitudine 46,282, longitudine 25,412.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărtiniș?
În Mărtiniș, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,6 ‰ (2025), pe locul 3.042 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărtiniș?
În Mărtiniș, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,34 ‰ (2025), pe locul 2.303 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Mărtiniș?
Cele mai apropiate de Mărtiniș sunt: Satu Mare (6,7 km), Merești (8,6 km), Odorheiu Secuiesc (9,2 km), Brădești (9,4 km), Vlăhița (11 km).