Vărșag: populație și statistici
Vărșag are o populație de 1.771 (2026), pe o suprafață de 77,9 km², cu o densitate a populației de 22,7 loc./km². Se află pe locul 2.531 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.771
- 77,9 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Harghita după populație: Vărșag ocupă locul 58 (număr de localități: 67).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 93,9 m² în Vărșag, față de o medie de 53,5 m² în județul Harghita și 51,1 m² la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,3 ‰ în Vărșag, față de o medie de 10,8 ‰ în județul Harghita și 18,5 ‰ la nivel național.
Vărșag: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Vărșag în cifre
Unde se află Vărșag?
localități vecine
- Praid9,4 km · 6.938
- Zetea12 km · 6.000
- Ciumani12 km · 4.222
- Corund12 km · 6.388
- Dealu15 km · 4.287
- Suseni16 km · 5.144
- Joseni17 km · 5.731
- Lupeni18 km · 4.837
Toate localitățile din județul Harghita
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vărșag în timp
Populația localității Vărșag a fost de 1.676 în 2016 și de 1.771 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.711 |
| 2022 | 1.755 |
| 2023 | 1.771 |
| 2024 | 1.776 |
| 2025 | 1.784 |
| 2026 | 1.771 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Harghita pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.910.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Praid (populație: 6.938), la 9,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vărșag
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 10,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.087 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 11,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.228 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 7,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 11,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 21,23 km | 5,80 km | 7,67 km | pe locul 128 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,26 ‰ | 1,36 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 830 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 837 | 151.957 | 10.177.161 | pe locul 2.735 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 472,6 ‰ | 472,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 93,9 m² | 53,5 m² | 50,3 m² | pe locul 8 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,69 ‰ | 1,17 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 763 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,1 ‰ | 38,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.071 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,82 ‰ | 1,53 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.035 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 115 ‰ | 220 ‰ | 71 ‰ | pe locul 835 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 2,9% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 42,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 751 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 47,4 m³ | 33,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 460 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 2,08 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.283 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 906 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 848 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vărșag | Harghita | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 156 ‰ | 159 ‰ | 91 ‰ | pe locul 291 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,6 la 10 000 loc. | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 669 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vărșag
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 19,6%
- Industria prelucrătoare25 · 13,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 11,6%
- Hoteluri și restaurante21 · 11,1%
- Construcții19 · 10,1%
- Transport și depozitare18 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 12,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră22 · 11,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții19 · 10,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)17 · 9,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 9,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 7,9%
- Construcții de clădiri13 · 6,9%
- Hoteluri și alte facilități de cazare13 · 6,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vărșag?
Populația localității Vărșag este de 1.771 (2026), pe locul 2.531 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vărșag?
Vărșag are o suprafață de 77,9 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Vărșag crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vărșag a trecut de la 1.676 la 1.771, adică o variație de +5,7%.
Unde se află Vărșag?
Vărșag se află în județul Harghita. Latitudine 46,551, longitudine 25,360.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Vărșag?
În Vărșag, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 93,9 m² (2025), pe locul 8 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vărșag?
În Vărșag, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,3 ‰ (2025), pe locul 3.087 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Vărșag?
Cele mai apropiate de Vărșag sunt: Praid (9,4 km), Zetea (12 km), Ciumani (12 km), Corund (12 km), Dealu (15 km).