Nămoloasa: populație și statistici
Nămoloasa are o populație de 1.874 (2026), pe o suprafață de 69,5 km², cu o densitate a populației de 27,0 loc./km². Se află pe locul 2.446 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.874
- 69,5 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Nămoloasa ocupă locul 57 (număr de localități: 65).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,27 km în Nămoloasa, față de o medie de 3,37 km în județul Galați și 3,05 km la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 23,5 ‰ în Nămoloasa, față de o medie de 10,9 ‰ în județul Galați și 11,1 ‰ la nivel național.
Nămoloasa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Nămoloasa în cifre
Unde se află Nămoloasa?
Populația din Nămoloasa în timp
Populația localității Nămoloasa a fost de 2.174 în 2016 și de 1.874 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.017 |
| 2022 | 1.995 |
| 2023 | 1.952 |
| 2024 | 1.932 |
| 2025 | 1.907 |
| 2026 | 1.874 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Galați pentru „Decese la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.737.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tudor Vladimirescu (populație: 4.839), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Nămoloasa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 23,5 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 131 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,10 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 741 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,74 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 401 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.075 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 2.305 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 573,6 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,0 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.853 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,13 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 598 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,2 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.767 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,60 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.047 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 43 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.492 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,4% | 2,6% | 2,3% | pe locul 306 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 16 ‰ | 341 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.122 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,2 ‰ | 6,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.197 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,5 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.475 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 1.648 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Nămoloasa | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Nămoloasa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 30,9%
- Hoteluri și restaurante18 · 19,1%
- Construcții16 · 17,0%
- Transport și depozitare9 · 9,6%
- Industria prelucrătoare8 · 8,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 4,3%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 28,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 19,1%
- Lucrări speciale de construcții13 · 13,8%
- Construcții de clădiri10 · 10,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 8,5%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații6 · 6,4%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 3,2%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor3 · 3,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor3 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Nămoloasa?
Populația localității Nămoloasa este de 1.874 (2026), pe locul 2.446 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Nămoloasa?
Nămoloasa are o suprafață de 69,5 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Nămoloasa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Nămoloasa a trecut de la 2.174 la 1.874, adică o variație de −13,8%.
Unde se află Nămoloasa?
Nămoloasa se află în județul Galați. Latitudine 45,522, longitudine 27,603.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nămoloasa?
În Nămoloasa, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 km (2025), pe locul 1.648 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nămoloasa?
În Nămoloasa, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 23,5 ‰ (2025), pe locul 131 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Nămoloasa?
Cele mai apropiate de Nămoloasa sunt: Tudor Vladimirescu (6,6 km), Fundeni (6,8 km), Nănești (8,6 km), Piscu (8,8 km), Măicănești (11 km).