Matca: populație și statistici
Matca are o populație de 11.915 (2026), pe o suprafață de 86,0 km², cu o densitate a populației de 138 loc./km². Se află pe locul 193 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.915
- 86,0 km²
- 138 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Matca ocupă locul 3 (număr de localități: 65).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 0,3 m³ în Matca, față de o medie de 27,6 m³ în județul Galați și 39,9 m³ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,4 ‰ în Matca, față de o medie de 14,8 ‰ în județul Galați și 18,5 ‰ la nivel național.
Matca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 213).
Matca în cifre
Unde se află Matca?
Populația din Matca în timp
Populația localității Matca a fost de 12.542 în 2016 și de 11.915 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 12.245 |
| 2022 | 12.138 |
| 2023 | 12.105 |
| 2024 | 12.042 |
| 2025 | 11.950 |
| 2026 | 11.915 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.049.
- Cea mai apropiată localitate este Drăgănești, la 8,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tecuci (populație: 46.763), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Matca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.126 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.996 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 690 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.714 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,07 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.262 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 653 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.332 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 249 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 363,6 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.946 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,6 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 209 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,52 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 309 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,35 km | 2,25 km | 6,17 km | pe locul 479 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 199 m³ | 2.559 m³ | 325.688 m³ | pe locul 656 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,9 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.539 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,85 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 100 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.019 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 2,6% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 0,3 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.651 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,71 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 331 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Matca | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 113 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 869 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Matca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor266 · 23,7%
- Transport și depozitare164 · 14,6%
- Construcții108 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport108 · 9,6%
- Industria prelucrătoare100 · 8,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice60 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante56 · 5,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit55 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor213 · 19,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor194 · 17,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte146 · 13,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi100 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții99 · 8,8%
- Construcții de clădiri83 · 7,4%
- Activități de închiriere și leasing59 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație55 · 4,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe54 · 4,8%
- Lucrări de geniu civil53 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Matca?
Populația localității Matca este de 11.915 (2026), pe locul 193 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Matca?
Matca are o suprafață de 86,0 km², cu o densitate a populației de 138 loc./km².
Populația din Matca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Matca a trecut de la 12.542 la 11.915, adică o variație de −5,0%.
Unde se află Matca?
Matca se află în județul Galați. Latitudine 45,860, longitudine 27,560.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Matca?
În Matca, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 0,3 m³ (2025), pe locul 2.651 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Matca?
În Matca, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,4 ‰ (2025), pe locul 3.126 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Matca?
Cele mai apropiate de Matca sunt: Drăgănești (8,9 km), Valea Mărului (9,5 km), Corod (9,7 km), Tecuci (10 km), Munteni (10 km).