Suhurlui: populație și statistici
Suhurlui are o populație de 1.318 (2026), pe o suprafață de 18,7 km², cu o densitate a populației de 70,6 loc./km². Se află pe locul 2.865 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.318
- 18,7 km²
- 71 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Suhurlui ocupă locul 64 (număr de localități: 65).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 25 ‰ în Suhurlui, față de o medie de 195 ‰ în județul Galați și 252 ‰ la nivel național.
Suhurlui: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Suhurlui în cifre
Unde se află Suhurlui?
Populația din Suhurlui în timp
Populația localității Suhurlui a fost de 1.432 în 2016 și de 1.318 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.383 |
| 2022 | 1.367 |
| 2023 | 1.364 |
| 2024 | 1.349 |
| 2025 | 1.343 |
| 2026 | 1.318 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Galați pentru „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”.
- Locul 1 în județul Galați pentru „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.613.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Costache Negri (populație: 2.688), la 5,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Suhurlui
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,8 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 214 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,73 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.140 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,03 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 546 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 641 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 3.007 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,3 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,5 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.909 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,0 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,76 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 25 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.044 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,9% | 2,6% | 2,3% | pe locul 554 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,7 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 233 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 403 ‰ | 341 ‰ | 200 ‰ | pe locul 424 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 6,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 969 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,7 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 857 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Suhurlui | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,6 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 299 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Suhurlui
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 29,7%
- Transport și depozitare10 · 15,6%
- Hoteluri și restaurante7 · 10,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 7,8%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 7,8%
- Industria prelucrătoare4 · 6,2%
- Construcții3 · 4,7%
- Informații și comunicații3 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 21,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 12,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 10,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții3 · 4,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 4,7%
- Activități de servicii informatice3 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing3 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Suhurlui?
Populația localității Suhurlui este de 1.318 (2026), pe locul 2.865 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Suhurlui?
Suhurlui are o suprafață de 18,7 km², cu o densitate a populației de 71 loc./km².
Populația din Suhurlui crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Suhurlui a trecut de la 1.432 la 1.318, adică o variație de −8,0%.
Unde se află Suhurlui?
Suhurlui se află în județul Galați. Latitudine 45,714, longitudine 27,805.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suhurlui?
În Suhurlui, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 25 ‰ (2024), pe locul 3.044 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Suhurlui?
În Suhurlui, „Locuințe existente” se situează la 641 (2025), pe locul 3.007 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Suhurlui?
Cele mai apropiate de Suhurlui sunt: Costache Negri (5,4 km), Băleni (8,7 km), Cuca (8,8 km), Cudalbi (9,5 km), Pechea (9,9 km).