Valea Mărului: populație și statistici
Valea Mărului are o populație de 3.498 (2026), pe o suprafață de 53,6 km², cu o densitate a populației de 65,3 loc./km². Se află pe locul 1.282 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.498
- 53,6 km²
- 65 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Valea Mărului ocupă locul 34 (număr de localități: 65).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,7 ‰ în Valea Mărului, față de o medie de 5,4 ‰ în județul Galați și 6,7 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 14,3 ‰ în Valea Mărului, față de o medie de 39,5 ‰ în județul Galați și 60,3 ‰ la nivel național.
Valea Mărului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Valea Mărului în cifre
Unde se află Valea Mărului?
localități vecine
- Corni7,9 km · 1.949
- Smulți8,9 km · 1.315
- Matca9,5 km · 11.915
- Corod11 km · 7.156
- Cudalbi11 km · 6.961
- Băleni13 km · 2.137
- Vârlezi14 km · 1.849
- Drăgănești16 km · 6.608
Toate localitățile din județul Galați
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Valea Mărului în timp
Populația localității Valea Mărului a fost de 3.685 în 2016 și de 3.498 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.577 |
| 2022 | 3.582 |
| 2023 | 3.555 |
| 2024 | 3.534 |
| 2025 | 3.510 |
| 2026 | 3.498 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.507.
- Cea mai apropiată localitate este Corni, la 7,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Matca (populație: 11.915), la 9,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Mărului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.176 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,89 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 763 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,72 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 407 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.525 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 1.493 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 436,0 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.205 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,0 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.146 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,43 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 883 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,3 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,00 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 121 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 786 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 419 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,9 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.001 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,21 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 216 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Mărului | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Mărului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 24,4%
- Transport și depozitare17 · 13,4%
- Industria prelucrătoare13 · 10,2%
- Construcții13 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 8,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 7,1%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 17,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 11,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 10,2%
- Lucrări speciale de construcții11 · 8,7%
- Construcții de clădiri9 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing7 · 5,5%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații5 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Mărului?
Populația localității Valea Mărului este de 3.498 (2026), pe locul 1.282 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Mărului?
Valea Mărului are o suprafață de 53,6 km², cu o densitate a populației de 65 loc./km².
Populația din Valea Mărului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Mărului a trecut de la 3.685 la 3.498, adică o variație de −5,1%.
Unde se află Valea Mărului?
Valea Mărului se află în județul Galați. Latitudine 45,849, longitudine 27,681.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Mărului?
În Valea Mărului, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,7 ‰ (2025), pe locul 2.930 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Mărului?
În Valea Mărului, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 14,3 ‰ (2026), pe locul 2.844 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Mărului?
Cele mai apropiate de Valea Mărului sunt: Corni (7,9 km), Smulți (8,9 km), Matca (9,5 km), Corod (11 km), Cudalbi (11 km).