Munteni: populație și statistici
Munteni are o populație de 7.643 (2026), pe o suprafață de 97,1 km², cu o densitate a populației de 78,7 loc./km². Se află pe locul 391 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.643
- 97,1 km²
- 79 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Munteni ocupă locul 10 (număr de localități: 65).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,3 în Munteni, față de o medie de 2,6 la 10 000 loc. în județul Galați și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,13 ‰ în Munteni, față de o medie de 0,72 ‰ în județul Galați și 1,08 ‰ la nivel național.
Munteni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 105).
Munteni în cifre
Unde se află Munteni?
localități vecine
- Negrilești6,7 km · 2.579
- Tecuci7,2 km · 46.763
- Țepu8,3 km · 2.226
- Matca10 km · 11.915
- Nicorești11 km · 3.975
- Cosmești11 km · 6.294
- Gohor12 km · 3.141
- Ghidigeni13 km · 7.100
Toate localitățile din județul Galați
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Munteni în timp
Populația localității Munteni a fost de 7.780 în 2016 și de 7.643 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.622 |
| 2022 | 7.584 |
| 2023 | 7.559 |
| 2024 | 7.583 |
| 2025 | 7.615 |
| 2026 | 7.643 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.597.
- Cea mai apropiată localitate este Negrilești, la 6,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tecuci (populație: 46.763), la 7,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Munteni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 278 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,76 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.843 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,70 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.129 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.042 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 441 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 398,0 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,9 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.154 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.024 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,34 km | 2,25 km | 6,17 km | pe locul 697 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 96 m³ | 2.559 m³ | 325.688 m³ | pe locul 870 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,1 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,49 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.260 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,8% | 2,6% | 2,3% | pe locul 346 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,6 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 816 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,14 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 1.055 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,13 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.110 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Munteni | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Munteni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor139 · 22,7%
- Transport și depozitare92 · 15,1%
- Activități administrative și servicii de suport61 · 10,0%
- Industria prelucrătoare55 · 9,0%
- Construcții50 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante45 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 5,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor105 · 17,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor89 · 14,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte81 · 13,3%
- Lucrări speciale de construcții50 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi44 · 7,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație41 · 6,7%
- Construcții de clădiri37 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe33 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi31 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing27 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Munteni?
Populația localității Munteni este de 7.643 (2026), pe locul 391 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Munteni?
Munteni are o suprafață de 97,1 km², cu o densitate a populației de 79 loc./km².
Populația din Munteni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Munteni a trecut de la 7.780 la 7.643, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Munteni?
Munteni se află în județul Galați. Latitudine 45,910, longitudine 27,446.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Munteni?
În Munteni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Munteni?
În Munteni, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,13 ‰ (2024), pe locul 2.110 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Munteni?
Cele mai apropiate de Munteni sunt: Negrilești (6,7 km), Tecuci (7,2 km), Țepu (8,3 km), Matca (10 km), Nicorești (11 km).