Smârdan (Galați): populație și statistici
Smârdan are o populație de 6.031 (2026), pe o suprafață de 145,9 km², cu o densitate a populației de 41,3 loc./km². Se află pe locul 561 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.031
- 145,9 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Smârdan ocupă locul 19 (număr de localități: 65).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 6,63 ‰ în Smârdan, față de o medie de 1,36 ‰ în județul Galați și 3,20 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 11 ‰ în Smârdan, față de o medie de 341 ‰ în județul Galați și 930 ‰ la nivel național.
Smârdan: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 96).
Smârdan în cifre
Unde se află Smârdan?
localități vecine
- Vânători6,5 km · 8.064
- Schela7,0 km · 3.924
- Cuza Vodă10 km · 2.555
- Tulucești11 km · 7.533
- Șendreni11 km · 5.962
- Rediu12 km · 1.842
- Braniștea13 km · 4.531
- Pechea13 km · 10.824
Toate localitățile din județul Galați
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Smârdan în timp
Populația localității Smârdan a fost de 5.547 în 2016 și de 6.031 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.883 |
| 2022 | 5.923 |
| 2023 | 5.956 |
| 2024 | 5.973 |
| 2025 | 5.996 |
| 2026 | 6.031 |
Știați că?
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.434.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vânători, la 6,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pechea (populație: 10.824), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Smârdan
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 27,9 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 297 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,04 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.757 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,65 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 666 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.656 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 559 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 440,4 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.152 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,4 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 409 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 6,63 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 125 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 38,6 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,65 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 624 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 11 ‰ | 341 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.151 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,9 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.665 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,93 km | 3,37 km | 4,05 km | pe locul 175 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Smârdan | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Smârdan
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor127 · 25,3%
- Transport și depozitare80 · 15,9%
- Construcții55 · 11,0%
- Industria prelucrătoare43 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport42 · 8,4%
- Hoteluri și restaurante32 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice27 · 5,4%
- Alte activități de servicii23 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor96 · 19,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte69 · 13,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții54 · 10,8%
- Construcții de clădiri32 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi29 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing20 · 4,0%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații15 · 3,0%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice15 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Smârdan?
Populația localității Smârdan este de 6.031 (2026), pe locul 561 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Smârdan?
Smârdan are o suprafață de 145,9 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Smârdan crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Smârdan a trecut de la 5.547 la 6.031, adică o variație de +8,7%.
Unde se află Smârdan?
Smârdan se află în județul Galați. Latitudine 45,540, longitudine 27,920.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Smârdan?
În Smârdan, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 6,63 ‰ (2025), pe locul 125 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Smârdan?
În Smârdan, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 11 ‰ (2025), pe locul 1.151 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Smârdan?
Cele mai apropiate de Smârdan sunt: Vânători (6,5 km), Schela (7,0 km), Cuza Vodă (10 km), Tulucești (11 km), Șendreni (11 km).