Măstăcani: populație și statistici
Măstăcani are o populație de 4.181 (2026), pe o suprafață de 65,1 km², cu o densitate a populației de 64,2 loc./km². Se află pe locul 1.005 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.181
- 65,1 km²
- 64 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Măstăcani ocupă locul 28 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 30,9 ‰ în Măstăcani, față de o medie de 22,6 ‰ în județul Galați și 20,1 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 28 ‰ în Măstăcani, față de o medie de 195 ‰ în județul Galați și 252 ‰ la nivel național.
Măstăcani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Măstăcani în cifre
Unde se află Măstăcani?
Populația din Măstăcani în timp
Populația localității Măstăcani a fost de 5.044 în 2016 și de 4.181 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.652 |
| 2022 | 4.529 |
| 2023 | 4.435 |
| 2024 | 4.353 |
| 2025 | 4.266 |
| 2026 | 4.181 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.119.
- Cea mai apropiată localitate este Foltești, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Bujor (populație: 9.855), la 17 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măstăcani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,9 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 60 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,54 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 2.138 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 1,49 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.024 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 936 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 484,1 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.593 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,0 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.792 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,96 ‰ | 1,36 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.169 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,2 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,91 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 28 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.979 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,4% | 2,6% | 2,3% | pe locul 813 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,6 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.195 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 2,21 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.581 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Măstăcani | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măstăcani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor47 · 30,7%
- Transport și depozitare21 · 13,7%
- Construcții16 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante14 · 9,2%
- Industria prelucrătoare11 · 7,2%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 5,9%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 26,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții16 · 10,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 9,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,2%
- Construcții de clădiri7 · 4,6%
- Lucrări de geniu civil5 · 3,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 3,3%
- Activități de închiriere și leasing5 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măstăcani?
Populația localității Măstăcani este de 4.181 (2026), pe locul 1.005 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măstăcani?
Măstăcani are o suprafață de 65,1 km², cu o densitate a populației de 64 loc./km².
Populația din Măstăcani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măstăcani a trecut de la 5.044 la 4.181, adică o variație de −17,1%.
Unde se află Măstăcani?
Măstăcani se află în județul Galați. Latitudine 45,768, longitudine 28,063.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măstăcani?
În Măstăcani, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 30,9 ‰ (2025), pe locul 60 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măstăcani?
În Măstăcani, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 28 ‰ (2024), pe locul 2.979 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Măstăcani?
Cele mai apropiate de Măstăcani sunt: Foltești (5,3 km), Vlădești (6,9 km), Fârțănești (9,5 km), Scânteiești (11 km), Frumușița (12 km).