Lunca (Botoșani): populație și statistici
Lunca are o populație de 3.684 (2026), pe o suprafață de 73,7 km², cu o densitate a populației de 50,0 loc./km². Se află pe locul 1.206 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.684
- 73,7 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Lunca ocupă locul 39 (număr de localități: 78).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Lunca, față de o medie de 1,50 ‰ în județul Botoșani și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 10,0 ‰ în Lunca, față de o medie de 21,4 ‰ în județul Botoșani și 60,3 ‰ la nivel național.
Lunca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Lunca în cifre
Unde se află Lunca?
Populația din Lunca în timp
Populația localității Lunca a fost de 4.379 în 2016 și de 3.684 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.025 |
| 2022 | 3.910 |
| 2023 | 3.834 |
| 2024 | 3.765 |
| 2025 | 3.727 |
| 2026 | 3.684 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.324.
- Cea mai apropiată localitate este Sulița, la 6,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albești (populație: 6.730), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.228 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 773 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 604,8 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 586 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,1 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.095 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,17 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 590 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 10,0 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.037 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,09 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.478 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 37 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 1,5% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 26,3%
- Transport și depozitare14 · 18,4%
- Construcții10 · 13,2%
- Industria prelucrătoare7 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante6 · 7,9%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 7,9%
- Alte activități de servicii5 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 19,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 15,8%
- Lucrări speciale de construcții9 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 11,8%
- Construcții de clădiri8 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 6,6%
- Lucrări de geniu civil4 · 5,3%
- Activități de închiriere și leasing4 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca?
Populația localității Lunca este de 3.684 (2026), pe locul 1.206 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca?
Lunca are o suprafață de 73,7 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Lunca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca a trecut de la 4.379 la 3.684, adică o variație de −15,9%.
Unde se află Lunca?
Lunca se află în județul Botoșani. Latitudine 47,625, longitudine 27,020.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2025), pe locul 2.364 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca?
În Lunca, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 10,0 ‰ (2026), pe locul 3.037 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca?
Cele mai apropiate de Lunca sunt: Sulița (6,6 km), Todireni (7,4 km), Albești (10 km), Hlipiceni (12 km), Copălău (12 km).