Șendriceni: populație și statistici
Șendriceni are o populație de 4.152 (2026), pe o suprafață de 63,1 km², cu o densitate a populației de 65,8 loc./km². Se află pe locul 1.017 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.152
- 63,1 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Șendriceni ocupă locul 33 (număr de localități: 78).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 1,4 m³ în Șendriceni, față de o medie de 20,2 m³ în județul Botoșani și 39,9 m³ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 1,54 km în Șendriceni, față de o medie de 4,53 km în județul Botoșani și 4,84 km la nivel național.
Șendriceni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 32).
Șendriceni în cifre
Unde se află Șendriceni?
Populația din Șendriceni în timp
Populația localității Șendriceni a fost de 4.210 în 2016 și de 4.152 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.141 |
| 2022 | 4.130 |
| 2023 | 4.155 |
| 2024 | 4.156 |
| 2025 | 4.159 |
| 2026 | 4.152 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.836.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dorohoi (populație: 27.738), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șendriceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 988 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.890 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,54 km | 4,53 km | 7,67 km | pe locul 2.659 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,93 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.000 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.993 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 967 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 480,0 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.646 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,9 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,17 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 590 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,03 km | 2,37 km | 6,17 km | pe locul 625 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 94 m³ | 1.394 m³ | 325.688 m³ | pe locul 872 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,9 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.245 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,20 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.393 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 1,4 m³ | 20,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.619 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.626 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,24 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.552 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Șendriceni | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 202 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 111 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șendriceni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor46 · 23,0%
- Industria prelucrătoare30 · 15,0%
- Construcții30 · 15,0%
- Transport și depozitare19 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 5,0%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 4,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 16,0%
- Lucrări speciale de construcții28 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 13,0%
- Construcții de clădiri24 · 12,0%
- Lucrări de geniu civil14 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 6,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 6,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 5,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șendriceni?
Populația localității Șendriceni este de 4.152 (2026), pe locul 1.017 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șendriceni?
Șendriceni are o suprafață de 63,1 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Șendriceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șendriceni a trecut de la 4.210 la 4.152, adică o variație de −1,4%.
Unde se află Șendriceni?
Șendriceni se află în județul Botoșani. Latitudine 47,942, longitudine 26,346.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Șendriceni?
În Șendriceni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 1,4 m³ (2025), pe locul 2.619 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șendriceni?
În Șendriceni, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 1,54 km (2025), pe locul 2.659 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Șendriceni?
Cele mai apropiate de Șendriceni sunt: Dorohoi (4,5 km), Lozna (5,4 km), Văculești (6,4 km), Broscăuți (8,8 km), Hilișeu-Horia (9,8 km).