Santa Mare: populație și statistici
Santa Mare are o populație de 2.532 (2026), pe o suprafață de 63,4 km², cu o densitate a populației de 39,9 loc./km². Se află pe locul 1.898 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.532
- 63,4 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Santa Mare ocupă locul 60 (număr de localități: 78).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 8,3 ‰ în Santa Mare, față de o medie de 21,4 ‰ în județul Botoșani și 60,3 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 26 ‰ în Santa Mare, față de o medie de 133 ‰ în județul Botoșani și 252 ‰ la nivel național.
Santa Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 8).
Santa Mare în cifre
Unde se află Santa Mare?
Populația din Santa Mare în timp
Populația localității Santa Mare a fost de 2.820 în 2016 și de 2.532 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.670 |
| 2022 | 2.644 |
| 2023 | 2.597 |
| 2024 | 2.592 |
| 2025 | 2.561 |
| 2026 | 2.532 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.884.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Călărași, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albești (populație: 6.730), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Santa Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.926 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.227 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,3 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.767 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.570 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,05 km | 4,53 km | 7,67 km | pe locul 629 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,79 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.851 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.374 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 1.746 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 542,7 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 981 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,2 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.305 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,79 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.293 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 8,3 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.080 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,39 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.963 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 26 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.020 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,5% | 1,5% | 2,3% | pe locul 600 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,4 m³ | 20,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.094 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Santa Mare | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Santa Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor11 · 23,9%
- Construcții7 · 15,2%
- Transport și depozitare6 · 13,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 8,7%
- Tranzacții imobiliare3 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 6,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 17,4%
- Construcții de clădiri7 · 15,2%
- Lucrări speciale de construcții6 · 13,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 13,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 8,7%
- Lucrări de geniu civil3 · 6,5%
- Tranzacții imobiliare3 · 6,5%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră3 · 6,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Santa Mare?
Populația localității Santa Mare este de 2.532 (2026), pe locul 1.898 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Santa Mare?
Santa Mare are o suprafață de 63,4 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Santa Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Santa Mare a trecut de la 2.820 la 2.532, adică o variație de −10,2%.
Unde se află Santa Mare?
Santa Mare se află în județul Botoșani. Latitudine 47,656, longitudine 27,250.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Santa Mare?
În Santa Mare, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 8,3 ‰ (2026), pe locul 3.080 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Santa Mare?
În Santa Mare, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 26 ‰ (2024), pe locul 3.020 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Santa Mare?
Cele mai apropiate de Santa Mare sunt: Călărași (6,2 km), Românești (6,4 km), Hlipiceni (7,9 km), Todireni (11 km), Răuseni (12 km).