Concești: populație și statistici
Concești are o populație de 2.027 (2026), pe o suprafață de 26,1 km², cu o densitate a populației de 77,7 loc./km². Se află pe locul 2.312 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.027
- 26,1 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Concești ocupă locul 69 (număr de localități: 78).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Concești, față de o medie de 1,54 ‰ în județul Botoșani și 3,92 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 5,4 m³ în Concești, față de o medie de 20,2 m³ în județul Botoșani și 39,9 m³ la nivel național.
Concești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Concești în cifre
Unde se află Concești?
Populația din Concești în timp
Populația localității Concești a fost de 1.896 în 2016 și de 2.027 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.856 |
| 2022 | 1.825 |
| 2023 | 1.830 |
| 2024 | 1.830 |
| 2025 | 2.043 |
| 2026 | 2.027 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.653.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Darabani (populație: 12.211), la 3,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Concești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,2 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 315 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.396 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,81 km | 4,53 km | 7,67 km | pe locul 451 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 987 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 2.463 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,9 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.559 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,6 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.014 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,8 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.919 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,4% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.101 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 5,4 m³ | 20,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.534 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,37 km | 2,24 km | 4,05 km | pe locul 1.243 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Concești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Concești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor12 · 21,1%
- Transport și depozitare10 · 17,5%
- Industria prelucrătoare8 · 14,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 12,3%
- Hoteluri și restaurante5 · 8,8%
- Construcții4 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 7,0%
- Alte activități de servicii4 · 7,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 19,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 12,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 10,5%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor5 · 8,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 8,8%
- Lucrări speciale de construcții4 · 7,0%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice4 · 7,0%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Concești?
Populația localității Concești este de 2.027 (2026), pe locul 2.312 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Concești?
Concești are o suprafață de 26,1 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Concești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Concești a trecut de la 1.896 la 2.027, adică o variație de +6,9%.
Unde se află Concești?
Concești se află în județul Botoșani. Latitudine 48,155, longitudine 26,584.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Concești?
În Concești, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Concești?
În Concești, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 5,4 m³ (2025), pe locul 2.534 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Concești?
Cele mai apropiate de Concești sunt: Darabani (3,6 km), Hudești (6,1 km), Păltiniș (8,5 km), Havârna (9,7 km), Suharău (11 km).