Copălău: populație și statistici
Copălău are o populație de 4.258 (2026), pe o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 81,3 loc./km². Se află pe locul 970 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.258
- 52,4 km²
- 81 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Copălău ocupă locul 30 (număr de localități: 78).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 36,1 m² în Copălău, față de o medie de 47,1 m² în județul Botoșani și 51,1 m² la nivel național.
Copălău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Copălău în cifre
Unde se află Copălău?
Populația din Copălău în timp
Populația localității Copălău a fost de 4.385 în 2016 și de 4.258 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.323 |
| 2022 | 4.300 |
| 2023 | 4.284 |
| 2024 | 4.301 |
| 2025 | 4.277 |
| 2026 | 4.258 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Botoșani pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.339.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Flămânzi (populație: 11.100), la 4,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Copălău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.383 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,37 km | 4,53 km | 7,67 km | pe locul 1.435 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,64 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.159 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.694 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 1.267 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 397,8 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.685 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,1 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.967 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,05 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 371 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,05 km | 2,37 km | 6,17 km | pe locul 622 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 5 m³ | 1.394 m³ | 325.688 m³ | pe locul 996 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,1 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.857 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,41 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.223 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 28 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.979 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,7 m³ | 20,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.081 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,33 km | 2,24 km | 4,05 km | pe locul 367 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Copălău | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Copălău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 22,1%
- Transport și depozitare17 · 11,0%
- Industria prelucrătoare14 · 9,1%
- Construcții14 · 9,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante8 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 14,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 11,7%
- Lucrări speciale de construcții14 · 9,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil8 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,2%
- Construcții de clădiri6 · 3,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 3,9%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice5 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Copălău?
Populația localității Copălău este de 4.258 (2026), pe locul 970 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Copălău?
Copălău are o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 81 loc./km².
Populația din Copălău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Copălău a trecut de la 4.385 la 4.258, adică o variație de −2,9%.
Unde se află Copălău?
Copălău se află în județul Botoșani. Latitudine 47,602, longitudine 26,859.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Copălău?
În Copălău, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 5 m³ (2025), pe locul 996 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Copălău?
În Copălău, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 36,1 m² (2025), pe locul 2.967 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Copălău?
Cele mai apropiate de Copălău sunt: Flămânzi (4,3 km), Coșula (5,4 km), Sulița (7,6 km), Frumușica (9,1 km), Bălușeni (9,7 km).