Cândești (Botoșani): populație și statistici
Cândești are o populație de 2.305 (2026), pe o suprafață de 34,2 km², cu o densitate a populației de 67,4 loc./km². Se află pe locul 2.071 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +9,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.305
- 34,2 km²
- 67 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Cândești ocupă locul 65 (număr de localități: 78).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 30 ‰ în Cândești, față de o medie de 133 ‰ în județul Botoșani și 252 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 13,9 ‰ în Cândești, față de o medie de 21,4 ‰ în județul Botoșani și 60,3 ‰ la nivel național.
Cândești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 9).
Cândești în cifre
Unde se află Cândești?
Populația din Cândești în timp
Populația localității Cândești a fost de 2.102 în 2016 și de 2.305 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.063 |
| 2022 | 2.043 |
| 2023 | 2.081 |
| 2024 | 2.268 |
| 2025 | 2.325 |
| 2026 | 2.305 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.790.
- Cea mai apropiată localitate este Mihăileni, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Siret (populație: 9.157), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cândești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.866 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,5 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.782 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,17 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 880 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.039 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 2.366 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 450,8 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.006 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,0 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.478 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,74 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 742 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,9 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.868 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,17 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.519 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.238 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cândești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cândești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 21,4%
- Construcții10 · 14,3%
- Transport și depozitare8 · 11,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 8,6%
- Industria prelucrătoare5 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,7%
- Hoteluri și restaurante3 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții9 · 12,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 12,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 10,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 10,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 10,0%
- Construcții de clădiri5 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 7,1%
- Lucrări de geniu civil3 · 4,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 4,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cândești?
Populația localității Cândești este de 2.305 (2026), pe locul 2.071 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cândești?
Cândești are o suprafață de 34,2 km², cu o densitate a populației de 67 loc./km².
Populația din Cândești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cândești a trecut de la 2.102 la 2.305, adică o variație de +9,7%.
Unde se află Cândești?
Cândești se află în județul Botoșani. Latitudine 47,935, longitudine 26,202.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cândești?
În Cândești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 30 ‰ (2024), pe locul 2.934 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cândești?
În Cândești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 13,9 ‰ (2026), pe locul 2.868 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Cândești?
Cele mai apropiate de Cândești sunt: Mihăileni (4,4 km), Lozna (5,4 km), Grămești (5,5 km), Dersca (6,7 km), Zamostea (7,2 km).