Gorbănești: populație și statistici
Gorbănești are o populație de 3.197 (2026), pe o suprafață de 82,0 km², cu o densitate a populației de 39,0 loc./km². Se află pe locul 1.450 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.197
- 82,0 km²
- 39 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Gorbănești ocupă locul 48 (număr de localități: 78).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 9,4 ‰ în Gorbănești, față de o medie de 21,4 ‰ în județul Botoșani și 60,3 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 28 ‰ în Gorbănești, față de o medie de 133 ‰ în județul Botoșani și 252 ‰ la nivel național.
Gorbănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 9).
Gorbănești în cifre
Unde se află Gorbănești?
Populația din Gorbănești în timp
Populația localității Gorbănești a fost de 3.539 în 2016 și de 3.197 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.404 |
| 2022 | 3.342 |
| 2023 | 3.297 |
| 2024 | 3.268 |
| 2025 | 3.233 |
| 2026 | 3.197 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Botoșani pentru „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.482.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dângeni, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Trușești (populație: 5.170), la 8,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gorbănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.352 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,19 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 870 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.779 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 1.165 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 556,5 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 873 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,9 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 713 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,63 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.435 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 9,4 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.058 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,63 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.832 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 28 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.979 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 265 ‰ | 200 ‰ | pe locul 761 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 7,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 471 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gorbănești | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 113 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 869 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gorbănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 24,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 13,1%
- Transport și depozitare8 · 13,1%
- Hoteluri și restaurante6 · 9,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 8,2%
- Construcții4 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 6,6%
- Industria prelucrătoare3 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 13,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 11,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 11,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 8,2%
- Construcții de clădiri4 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 6,6%
- Lucrări speciale de construcții3 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare3 · 4,9%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management3 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gorbănești?
Populația localității Gorbănești este de 3.197 (2026), pe locul 1.450 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gorbănești?
Gorbănești are o suprafață de 82,0 km², cu o densitate a populației de 39 loc./km².
Populația din Gorbănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gorbănești a trecut de la 3.539 la 3.197, adică o variație de −9,7%.
Unde se află Gorbănești?
Gorbănești se află în județul Botoșani. Latitudine 47,788, longitudine 26,877.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gorbănești?
În Gorbănești, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 9,4 ‰ (2026), pe locul 3.058 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gorbănești?
În Gorbănești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 28 ‰ (2024), pe locul 2.979 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Gorbănești?
Cele mai apropiate de Gorbănești sunt: Dângeni (6,8 km), Unțeni (8,7 km), Trușești (8,7 km), Stăuceni (9,9 km), Blândești (9,9 km).