Cernica: populație și statistici
Cernica are o populație de 11.480 (2026), pe o suprafață de 38,8 km², cu o densitate a populației de 296 loc./km². Se află pe locul 202 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +11,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.480
- 38,8 km²
- 296 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ilfov după populație: Cernica ocupă locul 15 (număr de localități: 40).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,2% în Cernica, față de o medie de 0,3% în județul Ilfov și 2,0% la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 74,0 ‰ în Cernica, față de o medie de 144,5 ‰ în județul Ilfov și 60,3 ‰ la nivel național.
Cernica: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 396).
Cernica în cifre
Unde se află Cernica?
Populația din Cernica în timp
Populația localității Cernica a fost de 10.341 în 2016 și de 11.480 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.009 |
| 2022 | 11.105 |
| 2023 | 11.210 |
| 2024 | 11.302 |
| 2025 | 11.445 |
| 2026 | 11.480 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.429.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Glina, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pantelimon (populație: 33.263), la 8,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cernica
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,3 ‰ | 52,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 629 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 24,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 8,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 7,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,52 km | 3,60 km | 7,67 km | pe locul 2.340 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 ‰ | 6,59 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 220 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 5.005 | 312.516 | 10.177.161 | pe locul 207 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 436,0 ‰ | 570,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.205 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,0 m² | 71,3 m² | 50,3 m² | pe locul 378 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 ‰ | 14,48 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 177 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,26 km | 5,51 km | 6,17 km | pe locul 602 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 423 m³ | 23.072 m³ | 325.688 m³ | pe locul 236 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 74,0 ‰ | 144,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 152 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,05 ‰ | 12,82 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 270 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 217 ‰ | 336 ‰ | 71 ‰ | pe locul 350 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 0,3% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,0 m³ | 39,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.657 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,15 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 821 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,61 ‰ | 2,23 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 194 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 732 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,58 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 738 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cernica | Ilfov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 119 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cernica
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor499 · 21,9%
- Transport și depozitare264 · 11,6%
- Activități administrative și servicii de suport259 · 11,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice203 · 8,9%
- Construcții194 · 8,5%
- Industria prelucrătoare161 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare138 · 6,1%
- Alte activități de servicii120 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor396 · 17,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor260 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte184 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi167 · 7,3%
- Lucrări speciale de construcții158 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare138 · 6,1%
- Construcții de clădiri123 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi120 · 5,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management114 · 5,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră109 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cernica?
Populația localității Cernica este de 11.480 (2026), pe locul 202 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cernica?
Cernica are o suprafață de 38,8 km², cu o densitate a populației de 296 loc./km².
Populația din Cernica crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cernica a trecut de la 10.341 la 11.480, adică o variație de +11,0%.
Unde se află Cernica?
Cernica se află în județul Ilfov. Latitudine 44,401, longitudine 26,279.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Cernica?
În Cernica, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,2% (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cernica?
În Cernica, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 74,0 ‰ (2026), pe locul 152 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Cernica?
Cele mai apropiate de Cernica sunt: Glina (4,3 km), Brănești (7,0 km), Pantelimon (8,4 km), Plătărești (8,9 km), Popești-Leordeni (9,0 km).