Țăndărei: populație și statistici
Țăndărei are o populație de 18.091 (2026), pe o suprafață de 113,4 km², cu o densitate a populației de 160 loc./km². Se află pe locul 123 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 18.091
- 113,4 km²
- 160 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Țăndărei ocupă locul 3 (număr de localități: 66).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 297,1 ‰ în Țăndărei, față de o medie de 448,9 ‰ în județul Ialomița și 470,2 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 1,2 ‰ în Țăndărei, față de o medie de 19,6 ‰ în județul Ialomița și 29,5 ‰ la nivel național.
Țăndărei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 124).
Țăndărei în cifre
Unde se află Țăndărei?
Populația din Țăndărei în timp
Populația localității Țăndărei a fost de 17.161 în 2016 și de 18.091 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 18.025 |
| 2022 | 18.140 |
| 2023 | 18.253 |
| 2024 | 18.314 |
| 2025 | 18.206 |
| 2026 | 18.091 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.880.
- Cea mai apropiată localitate este Săveni, la 4,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Slobozia (populație: 47.366), la 25 km distanță.
Toți indicatorii pentru Țăndărei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 206 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.060 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,56 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 2.527 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,66 ‰ | 2,33 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.149 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 5.374 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 192 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 297,1 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.125 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,6 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.897 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 km | 2,92 km | 6,17 km | pe locul 932 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 186 m³ | 6.378 m³ | 325.688 m³ | pe locul 683 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,3 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.725 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,72 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.763 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 138 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 49 ‰ | 359 ‰ | 200 ‰ | pe locul 954 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,2 ‰ | 19,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.346 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,9 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.001 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,70 km | 3,30 km | 4,05 km | pe locul 1.164 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,66 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 287 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Țăndărei | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.061 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Țăndărei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor174 · 24,6%
- Transport și depozitare88 · 12,5%
- Hoteluri și restaurante58 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport57 · 8,1%
- Industria prelucrătoare50 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice50 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit38 · 5,4%
- Alte activități de servicii34 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor124 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor88 · 12,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte73 · 10,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație55 · 7,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi45 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe35 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare30 · 4,2%
- Lucrări speciale de construcții29 · 4,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi29 · 4,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative23 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Țăndărei?
Populația localității Țăndărei este de 18.091 (2026), pe locul 123 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Țăndărei?
Țăndărei are o suprafață de 113,4 km², cu o densitate a populației de 160 loc./km².
Populația din Țăndărei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Țăndărei a trecut de la 17.161 la 18.091, adică o variație de +5,4%.
Unde se află Țăndărei?
Țăndărei se află în județul Ialomița. Latitudine 44,640, longitudine 27,659.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țăndărei?
În Țăndărei, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 297,1 ‰ (2025), pe locul 3.125 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țăndărei?
În Țăndărei, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 1,2 ‰ (2025), pe locul 1.346 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Țăndărei?
Cele mai apropiate de Țăndărei sunt: Săveni (4,9 km), Platonești (5,5 km), Mihail Kogălniceanu (5,8 km), Ograda (9,4 km), Gura Ialomiței (10 km).