Valea Ciorii: populație și statistici
Valea Ciorii are o populație de 1.722 (2026), pe o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 32,9 loc./km². Se află pe locul 2.572 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.722
- 52,4 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Valea Ciorii ocupă locul 51 (număr de localități: 66).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Valea Ciorii, față de o medie de 2,12 ‰ în județul Ialomița și 3,92 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 11,6% în Valea Ciorii, față de o medie de 2,7% în județul Ialomița și 2,0% la nivel național.
Valea Ciorii: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Valea Ciorii în cifre
Unde se află Valea Ciorii?
Populația din Valea Ciorii în timp
Populația localității Valea Ciorii a fost de 1.876 în 2016 și de 1.722 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.801 |
| 2022 | 1.785 |
| 2023 | 1.773 |
| 2024 | 1.749 |
| 2025 | 1.746 |
| 2026 | 1.722 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Ialomița pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.332.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Scânteia (populație: 3.411), la 7,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Ciorii
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 796 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 16,26 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 284 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 935 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 2.557 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 543,0 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 979 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,5 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 346 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,1 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 62 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,6% | 2,7% | 2,3% | pe locul 152 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 45 ‰ | 359 ‰ | 200 ‰ | pe locul 972 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 19,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 854 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,0 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 843 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Ciorii | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,8 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 621 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Ciorii
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 32,0%
- Industria prelucrătoare11 · 11,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 10,3%
- Transport și depozitare10 · 10,3%
- Construcții9 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,2%
- Alte activități de servicii5 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 23,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 16,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 10,3%
- Lucrări speciale de construcții9 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 8,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 5,2%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 4,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)4 · 4,1%
- Construcții de clădiri4 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Ciorii?
Populația localității Valea Ciorii este de 1.722 (2026), pe locul 2.572 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Ciorii?
Valea Ciorii are o suprafață de 52,4 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Valea Ciorii crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Ciorii a trecut de la 1.876 la 1.722, adică o variație de −8,2%.
Unde se află Valea Ciorii?
Valea Ciorii se află în județul Ialomița. Latitudine 44,733, longitudine 27,531.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Ciorii?
În Valea Ciorii, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Valea Ciorii?
În Valea Ciorii, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 11,6% (2026), pe locul 152 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Valea Ciorii?
Cele mai apropiate de Valea Ciorii sunt: Scânteia (7,3 km), Bărăganul (8,7 km), Ograda (9,2 km), Victoria (12 km), Bucu (13 km).