Vlădeni (Ialomița): populație și statistici
Vlădeni are o populație de 1.953 (2026), pe o suprafață de 134,3 km², cu o densitate a populației de 14,5 loc./km². Se află pe locul 2.365 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.953
- 134,3 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Vlădeni ocupă locul 42 (număr de localități: 66).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,2 ‰ în Vlădeni, față de o medie de 15,5 ‰ în județul Ialomița și 18,5 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 35,1 m² în Vlădeni, față de o medie de 45,9 m² în județul Ialomița și 51,1 m² la nivel național.
Vlădeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Vlădeni în cifre
Unde se află Vlădeni?
Populația din Vlădeni în timp
Populația localității Vlădeni a fost de 2.177 în 2016 și de 1.953 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.070 |
| 2022 | 2.016 |
| 2023 | 1.964 |
| 2024 | 1.961 |
| 2025 | 1.977 |
| 2026 | 1.953 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.804.
- Densitatea populației sale este de 6,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Platonești, la 10,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mihail Kogălniceanu (populație: 3.037), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vlădeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.091 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 420 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,14 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 1.249 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.024 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 2.396 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 524,3 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.158 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,1 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 3.016 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,54 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 833 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,4 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.716 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,07 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 892 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 346 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 57,3 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 297 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.458 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.125 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 980 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vlădeni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vlădeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 20,7%
- Transport și depozitare16 · 17,4%
- Construcții14 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 15,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 9,8%
- Tranzacții imobiliare5 · 5,4%
- Industria prelucrătoare4 · 4,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 16,3%
- Lucrări speciale de construcții14 · 15,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 10,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 9,8%
- Construcții de clădiri8 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 7,6%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare5 · 5,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră5 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vlădeni?
Populația localității Vlădeni este de 1.953 (2026), pe locul 2.365 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vlădeni?
Vlădeni are o suprafață de 134,3 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Vlădeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vlădeni a trecut de la 2.177 la 1.953, adică o variație de −10,3%.
Unde se află Vlădeni?
Vlădeni se află în județul Ialomița. Latitudine 44,627, longitudine 27,823.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vlădeni?
În Vlădeni, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,2 ‰ (2025), pe locul 3.091 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Vlădeni?
În Vlădeni, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 35,1 m² (2025), pe locul 3.016 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Vlădeni?
Cele mai apropiate de Vlădeni sunt: Platonești (10 km), Mihail Kogălniceanu (12 km), Hârșova (12 km), Făcăeni (12 km), Țăndărei (13 km).