Manasia: populație și statistici
Manasia are o populație de 4.257 (2026), pe o suprafață de 33,6 km², cu o densitate a populației de 127 loc./km². Se află pe locul 971 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.257
- 33,6 km²
- 127 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Manasia ocupă locul 10 (număr de localități: 66).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 0,49 km în Manasia, față de o medie de 6,39 km în județul Ialomița și 4,84 km la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 1,2 m³ în Manasia, față de o medie de 36,2 m³ în județul Ialomița și 39,9 m³ la nivel național.
Manasia: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 75).
Manasia în cifre
Unde se află Manasia?
Populația din Manasia în timp
Populația localității Manasia a fost de 4.677 în 2016 și de 4.257 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.538 |
| 2022 | 4.471 |
| 2023 | 4.426 |
| 2024 | 4.383 |
| 2025 | 4.322 |
| 2026 | 4.257 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.704.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Urziceni (populație: 15.499), la 3,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Manasia
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,1 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 713 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 0,49 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 2.712 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 2,33 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.856 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 1.096 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 436,0 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.205 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,8 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 883 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 894 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,15 km | 2,92 km | 6,17 km | pe locul 508 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 564 m³ | 6.378 m³ | 325.688 m³ | pe locul 116 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,7 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 705 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,58 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 43 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.492 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 1,2 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.628 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.097 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Manasia | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 56 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.859 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Manasia
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor99 · 23,5%
- Transport și depozitare60 · 14,2%
- Construcții44 · 10,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice37 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante28 · 6,6%
- Tranzacții imobiliare27 · 6,4%
- Industria prelucrătoare26 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor75 · 17,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte52 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 11,1%
- Lucrări speciale de construcții36 · 8,5%
- Tranzacții imobiliare27 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație25 · 5,9%
- Construcții de clădiri24 · 5,7%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice15 · 3,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice15 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Manasia?
Populația localității Manasia este de 4.257 (2026), pe locul 971 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Manasia?
Manasia are o suprafață de 33,6 km², cu o densitate a populației de 127 loc./km².
Populația din Manasia crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Manasia a trecut de la 4.677 la 4.257, adică o variație de −9,0%.
Unde se află Manasia?
Manasia se află în județul Ialomița. Latitudine 44,728, longitudine 26,693.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Manasia?
În Manasia, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 0,49 km (2025), pe locul 2.712 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Manasia?
În Manasia, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 1,2 m³ (2025), pe locul 2.628 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Manasia?
Cele mai apropiate de Manasia sunt: Urziceni (3,9 km), Alexeni (5,2 km), Ciocârlia (7,8 km), Gârbovi (8,4 km), Ion Roată (9,0 km).