Munteni-Buzău: populație și statistici
Munteni-Buzău are o populație de 3.168 (2026), pe o suprafață de 54,0 km², cu o densitate a populației de 58,7 loc./km². Se află pe locul 1.465 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.168
- 54,0 km²
- 59 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Munteni-Buzău ocupă locul 19 (număr de localități: 66).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 10,4 ‰ în Munteni-Buzău, față de o medie de 7,2 ‰ în județul Ialomița și 6,7 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 39,9 m² în Munteni-Buzău, față de o medie de 45,9 m² în județul Ialomița și 51,1 m² la nivel național.
Munteni-Buzău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Munteni-Buzău în cifre
Unde se află Munteni-Buzău?
Populația din Munteni-Buzău în timp
Populația localității Munteni-Buzău a fost de 3.509 în 2016 și de 3.168 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.282 |
| 2022 | 3.246 |
| 2023 | 3.191 |
| 2024 | 3.196 |
| 2025 | 3.175 |
| 2026 | 3.168 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.559.
- Cea mai apropiată localitate este Căzănești, la 2,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dor Mărunt (populație: 6.510), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Munteni-Buzău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,6 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 453 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 590 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,94 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 914 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,95 ‰ | 2,33 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.689 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.901 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 1.061 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 600,1 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 612 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,9 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.727 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,21 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 573 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,7 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.177 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,58 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.070 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.231 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 44,2 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 536 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 703 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Munteni-Buzău | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Munteni-Buzău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor46 · 25,7%
- Transport și depozitare24 · 13,4%
- Industria prelucrătoare16 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 8,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante14 · 7,8%
- Construcții11 · 6,1%
- Alte activități de servicii8 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 21,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 10,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 6,7%
- Lucrări speciale de construcții11 · 6,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 3,9%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 3,4%
- Construcții de clădiri6 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Munteni-Buzău?
Populația localității Munteni-Buzău este de 3.168 (2026), pe locul 1.465 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Munteni-Buzău?
Munteni-Buzău are o suprafață de 54,0 km², cu o densitate a populației de 59 loc./km².
Populația din Munteni-Buzău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Munteni-Buzău a trecut de la 3.509 la 3.168, adică o variație de −9,7%.
Unde se află Munteni-Buzău?
Munteni-Buzău se află în județul Ialomița. Latitudine 44,633, longitudine 26,983.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Munteni-Buzău?
În Munteni-Buzău, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 10,4 ‰ (2025), pe locul 381 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Munteni-Buzău?
În Munteni-Buzău, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 39,9 m² (2025), pe locul 2.727 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Munteni-Buzău?
Cele mai apropiate de Munteni-Buzău sunt: Căzănești (2,6 km), Sărățeni (4,0 km), Balaciu (8,1 km), Ciochina (8,6 km), Sfântu Gheorghe (9,4 km).