Gura Ialomiței: populație și statistici
Gura Ialomiței are o populație de 2.365 (2026), pe o suprafață de 68,0 km², cu o densitate a populației de 34,8 loc./km². Se află pe locul 2.022 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.365
- 68,0 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Gura Ialomiței ocupă locul 34 (număr de localități: 66).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 10,4% în Gura Ialomiței, față de o medie de 2,7% în județul Ialomița și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 65,3 m² în Gura Ialomiței, față de o medie de 45,9 m² în județul Ialomița și 51,1 m² la nivel național.
Gura Ialomiței: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Gura Ialomiței în cifre
Unde se află Gura Ialomiței?
Populația din Gura Ialomiței în timp
Populația localității Gura Ialomiței a fost de 2.623 în 2016 și de 2.365 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.504 |
| 2022 | 2.471 |
| 2023 | 2.454 |
| 2024 | 2.438 |
| 2025 | 2.395 |
| 2026 | 2.365 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.529.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mihail Kogălniceanu, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Țăndărei (populație: 18.091), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Ialomiței
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.156 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.846 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 838 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,57 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 810 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,11 ‰ | 2,33 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 910 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.042 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 2.361 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 440,6 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.150 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,3 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 316 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,5 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.706 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,69 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.950 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 10,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 196 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,9 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 847 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.271 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Ialomiței | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Ialomiței
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 22,2%
- Hoteluri și restaurante11 · 13,6%
- Transport și depozitare9 · 11,1%
- Industria prelucrătoare7 · 8,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 6,2%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 6,2%
- Construcții4 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 18,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 13,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 11,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative5 · 6,2%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management4 · 4,9%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice4 · 4,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 4,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Ialomiței?
Populația localității Gura Ialomiței este de 2.365 (2026), pe locul 2.022 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Ialomiței?
Gura Ialomiței are o suprafață de 68,0 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Gura Ialomiței crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Ialomiței a trecut de la 2.623 la 2.365, adică o variație de −9,8%.
Unde se află Gura Ialomiței?
Gura Ialomiței se află în județul Ialomița. Latitudine 44,725, longitudine 27,716.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Gura Ialomiței?
În Gura Ialomiței, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 10,4% (2026), pe locul 196 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Gura Ialomiței?
În Gura Ialomiței, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 65,3 m² (2025), pe locul 316 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Gura Ialomiței?
Cele mai apropiate de Gura Ialomiței sunt: Mihail Kogălniceanu (4,8 km), Giurgeni (8,8 km), Țăndărei (10 km), Victoria (11 km), Berteștii de Jos (12 km).