Valea Măcrișului: populație și statistici
Valea Măcrișului are o populație de 1.485 (2026), pe o suprafață de 49,9 km², cu o densitate a populației de 29,8 loc./km². Se află pe locul 2.748 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.485
- 49,9 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Valea Măcrișului ocupă locul 56 (număr de localități: 66).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 37,3 m² în Valea Măcrișului, față de o medie de 45,9 m² în județul Ialomița și 51,1 m² la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 20,2 ‰ în Valea Măcrișului, față de o medie de 12,8 ‰ în județul Ialomița și 11,1 ‰ la nivel național.
Valea Măcrișului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Valea Măcrișului în cifre
Unde se află Valea Măcrișului?
Populația din Valea Măcrișului în timp
Populația localității Valea Măcrișului a fost de 1.792 în 2016 și de 1.485 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.620 |
| 2022 | 1.581 |
| 2023 | 1.543 |
| 2024 | 1.510 |
| 2025 | 1.499 |
| 2026 | 1.485 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.989.
- Densitatea populației sale este de 3,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Grindu, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gârbovi (populație: 3.303), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Măcrișului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,14 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 1.485 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 959 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 2.519 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 645,8 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 426 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,3 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.895 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.388 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,3 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,35 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.272 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 90 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,7 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 857 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Măcrișului | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Măcrișului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 25,4%
- Construcții14 · 11,5%
- Hoteluri și restaurante12 · 9,8%
- Industria prelucrătoare10 · 8,2%
- Transport și depozitare10 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 6,6%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 6,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 16,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții13 · 10,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 6,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare7 · 5,7%
- Activități sportive, de agrement și recreative7 · 5,7%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Măcrișului?
Populația localității Valea Măcrișului este de 1.485 (2026), pe locul 2.748 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Măcrișului?
Valea Măcrișului are o suprafață de 49,9 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Valea Măcrișului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Măcrișului a trecut de la 1.792 la 1.485, adică o variație de −17,1%.
Unde se află Valea Măcrișului?
Valea Măcrișului se află în județul Ialomița. Latitudine 44,750, longitudine 26,842.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Valea Măcrișului?
În Valea Măcrișului, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 37,3 m² (2025), pe locul 2.895 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Măcrișului?
În Valea Măcrișului, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 20,2 ‰ (2025), pe locul 295 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Măcrișului?
Cele mai apropiate de Valea Măcrișului sunt: Grindu (5,3 km), Gârbovi (7,0 km), Glodeanu-Siliștea (11 km), Ion Roată (11 km), Sfântu Gheorghe (11 km).