Valea Nucarilor: populație și statistici
Valea Nucarilor are o populație de 3.183 (2026), pe o suprafață de 149,9 km², cu o densitate a populației de 21,2 loc./km². Se află pe locul 1.457 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.183
- 149,9 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Valea Nucarilor ocupă locul 18 (număr de localități: 51).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 90,5 m³ în Valea Nucarilor, față de o medie de 52,8 m³ în județul Tulcea și 39,9 m³ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 19,48 km în Valea Nucarilor, față de o medie de 7,73 km în județul Tulcea și 4,84 km la nivel național.
Valea Nucarilor: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Valea Nucarilor în cifre
Unde se află Valea Nucarilor?
Populația din Valea Nucarilor în timp
Populația localității Valea Nucarilor a fost de 3.521 în 2016 și de 3.183 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.391 |
| 2022 | 3.303 |
| 2023 | 3.258 |
| 2024 | 3.244 |
| 2025 | 3.201 |
| 2026 | 3.183 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.997.
- Densitatea populației sale este de 4,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sarichioi (populație: 6.200), la 8,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Nucarilor
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,4 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 407 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,7 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 606 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 589 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 19,48 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 174 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 1,05 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.695 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.827 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 1.113 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 574,0 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 751 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,7 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,63 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.435 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,5 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.112 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,26 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.350 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,2% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 264 ‰ | 981 ‰ | 200 ‰ | pe locul 553 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 32,7 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 321 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 90,5 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 94 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Nucarilor | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Nucarilor
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 20,1%
- Transport și depozitare30 · 11,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante24 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 8,9%
- Industria prelucrătoare22 · 8,2%
- Informații și comunicații17 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 14,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 10,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 8,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 8,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,6%
- Activități de servicii informatice14 · 5,2%
- Lucrări speciale de construcții13 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing11 · 4,1%
- Activități sportive, de agrement și recreative11 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Nucarilor?
Populația localității Valea Nucarilor este de 3.183 (2026), pe locul 1.457 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Nucarilor?
Valea Nucarilor are o suprafață de 149,9 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Valea Nucarilor crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Nucarilor a trecut de la 3.521 la 3.183, adică o variație de −9,6%.
Unde se află Valea Nucarilor?
Valea Nucarilor se află în județul Tulcea. Latitudine 45,020, longitudine 28,904.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Valea Nucarilor?
În Valea Nucarilor, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 90,5 m³ (2025), pe locul 94 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Nucarilor?
În Valea Nucarilor, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 19,48 km (2025), pe locul 174 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Valea Nucarilor?
Cele mai apropiate de Valea Nucarilor sunt: Sarichioi (8,8 km), Nufăru (12 km), Beștepe (12 km), Mihail Kogălniceanu (15 km), Mahmudia (18 km).