Luncavița (Tulcea): populație și statistici
Luncavița are o populație de 4.046 (2026), pe o suprafață de 151,0 km², cu o densitate a populației de 26,8 loc./km². Se află pe locul 1.065 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.046
- 151,0 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Luncavița ocupă locul 12 (număr de localități: 51).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 9,89 km în Luncavița, față de o medie de 3,88 km în județul Tulcea și 3,05 km la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,20 ‰ în Luncavița, față de o medie de 2,25 ‰ în județul Tulcea și 3,92 ‰ la nivel național.
Luncavița: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Luncavița în cifre
Unde se află Luncavița?
localități vecine
- Văcăreni9,3 km · 2.050
- Greci12 km · 4.726
- Isaccea12 km · 4.872
- Măcin14 km · 9.538
- Carcaliu15 km · 2.608
- Hamcearca16 km · 1.193
- Niculițel17 km · 4.276
- Grindu17 km · 1.216
Toate localitățile din județul Tulcea
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Luncavița în timp
Populația localității Luncavița a fost de 4.324 în 2016 și de 4.046 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.146 |
| 2022 | 4.112 |
| 2023 | 4.117 |
| 2024 | 4.093 |
| 2025 | 4.074 |
| 2026 | 4.046 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.151.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Văcăreni, la 9,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Măcin (populație: 9.538), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Luncavița
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.638 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.577 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.039 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,61 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 1.894 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.957 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 998 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 483,7 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.599 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,2 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 934 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,0 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.426 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,20 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 443 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 65 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.726 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 2,2% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 981 ‰ | 200 ‰ | pe locul 775 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 479 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,2 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.128 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,89 km | 3,88 km | 4,05 km | pe locul 178 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Luncavița | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 91 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.569 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Luncavița
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor47 · 21,0%
- Transport și depozitare27 · 12,1%
- Industria prelucrătoare24 · 10,7%
- Hoteluri și restaurante21 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 8,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit19 · 8,5%
- Construcții18 · 8,0%
- Alte activități de servicii10 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 17,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte21 · 9,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții17 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 7,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 7,1%
- Lucrări de geniu civil12 · 5,4%
- Construcții de clădiri10 · 4,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice10 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Luncavița?
Populația localității Luncavița este de 4.046 (2026), pe locul 1.065 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Luncavița?
Luncavița are o suprafață de 151,0 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Luncavița crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Luncavița a trecut de la 4.324 la 4.046, adică o variație de −6,4%.
Unde se află Luncavița?
Luncavița se află în județul Tulcea. Latitudine 45,264, longitudine 28,306.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Luncavița?
În Luncavița, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 9,89 km (2025), pe locul 178 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Luncavița?
În Luncavița, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,20 ‰ (2026), pe locul 443 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Luncavița?
Cele mai apropiate de Luncavița sunt: Văcăreni (9,3 km), Greci (12 km), Isaccea (12 km), Măcin (14 km), Carcaliu (15 km).