Măcin: populație și statistici
Măcin are o populație de 9.538 (2026), pe o suprafață de 57,7 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km². Se află pe locul 283 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.538
- 57,7 km²
- 165 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Tulcea după populație: Măcin ocupă locul 3 (număr de localități: 51).
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,10 ‰ în Măcin, față de o medie de 0,58 ‰ în județul Tulcea și 3,20 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 3,46 ‰ în Măcin, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Tulcea și 3,53 ‰ la nivel național.
Măcin: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 135).
Măcin în cifre
Unde se află Măcin?
Populația din Măcin în timp
Populația localității Măcin a fost de 11.103 în 2016 și de 9.538 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 10.360 |
| 2022 | 10.209 |
| 2023 | 10.020 |
| 2024 | 9.869 |
| 2025 | 9.666 |
| 2026 | 9.538 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Tulcea pentru „Medici la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.078.
- Cea mai apropiată localitate este Carcaliu, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brăila (populație: 180.124), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măcin
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 20,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.565 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,8 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.916 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,40 km | 7,73 km | 7,67 km | pe locul 1.947 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.080 | 99.726 | 10.177.161 | pe locul 270 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 427,8 ‰ | 458,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.322 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,0 m² | 49,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.972 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,10 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.901 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,19 km | 2,00 km | 6,17 km | pe locul 815 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 29 m³ | 705 m³ | 325.688 m³ | pe locul 965 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,9 ‰ | 41,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.089 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,04 ‰ | 2,25 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 908 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 188 ‰ | 221 ‰ | 71 ‰ | pe locul 435 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,2% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 7 ‰ | 981 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.183 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 62,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.049 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,6 m³ | 52,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.109 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,45 km | 3,88 km | 4,05 km | pe locul 586 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,46 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 122 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,39 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 703 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măcin | Tulcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 160 ‰ | 120 ‰ | 91 ‰ | pe locul 260 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măcin
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor190 · 24,1%
- Transport și depozitare104 · 13,2%
- Industria prelucrătoare80 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport65 · 8,3%
- Construcții62 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice57 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante45 · 5,7%
- Alte activități de servicii36 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor135 · 17,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor106 · 13,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte86 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții59 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi49 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație38 · 4,8%
- Construcții de clădiri37 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil29 · 3,7%
- Tranzacții imobiliare28 · 3,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe25 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măcin?
Populația localității Măcin este de 9.538 (2026), pe locul 283 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măcin?
Măcin are o suprafață de 57,7 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km².
Populația din Măcin crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măcin a trecut de la 11.103 la 9.538, adică o variație de −14,1%.
Unde se află Măcin?
Măcin se află în județul Tulcea. Latitudine 45,246, longitudine 28,123.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măcin?
În Măcin, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,10 ‰ (2025), pe locul 1.901 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măcin?
În Măcin, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 3,46 ‰ (2024), pe locul 122 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Măcin?
Cele mai apropiate de Măcin sunt: Carcaliu (6,0 km), Smârdan (8,5 km), Văcăreni (11 km), Brăila (13 km), Greci (13 km).